Nieruchomości? Z nami to proste.

Zrozumiały język, praktyczne porady, czytelna forma i atrakcyjna oprawa. Nie musisz być deweloperem, żeby bezpiecznie nabyć mieszkanie. Wystarczy, że zamówisz kawę i otworzysz Nieruchomości Cafe.

22/02/2018
Czwartek

AUTOR: Marcin Kwaśny
MIT OKREŚLA ŚWIADOMOŚĆ
CZYLI O MITACH W KREDYTACH

Czy w przekazywanych z ust do ust ludowych legendach na temat kredytów hipotecznych tkwi jakieś ziarno prawdy? Postanowiliśmy to sprawdzić, rozprawiając się z sześcioma mitami na ich temat. » PRZECZYTAJ WIĘCEJ


MDM - 2015
KORZYSTNIEJSZY DLA RODZIN WIELODZIETNYCH

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju wprowadziło zmiany w programie "Mieszkanie dla młodych", które mają ułatwić zaciąganie kredytów mieszkaniowych rodzinom wielodzietnym. Poszerzono również katalog mieszkań dostępnych w programie.» PRZECZYTAJ WIĘCEJ
11.06.2015r.
ZDOLNI BUDUJĄ
ZDOLNOŚĆ

Nie tylko podwyżka poprawi zdolność kredytową. Wpływ na nią mają bowiem nie tylko zarobki, ale również inne zobowiązania. Kiedy będziecie starać się o kredyt hipoteczny bank prześwietli wszystkie Wasze obciążania: niezapłacone mandaty, rachunki czy zaległe alimenty.

 

1. Pożegnaj się z kartą kredytową

– Regularnie spłacana karta kredytowa teoretycznie nie powinna mieć wpływu na zdolność kredytową – przekonuje Konrad Mitręga z Private Brokers. Jak jednak dodaje – to tylko teoria. Banki opierają swoje wyliczenia nie na tym, ile właściciel karty wydał, ale ile dzięki karcie kredytowej wydać może. Oznacza to, że przy limicie 5 tys. zł i braku jej zadłużenia, bank uzna, że potencjalny kredytobiorca ma do spłacenia kredyt z ratą na poziomie 250 zł miesięcznie. Rezygnacja z takiej karty podniesie naszą zdolność kredytową o około 20 tys. zł – szacuje Konrad Mitręga.

 

2. Spłać wszystkie pożyczki

Nie tylko karty kredytowe, ale również pożyczki gotówkowe i kredyty obniżają zdolność kredytową – zauważa Łukasz Dudek z Noble Bank. Dudek tłumaczy, że bank sprawdzając potencjalnego kredytobiorcę liczy, ile z comiesięcznej pensji zostaje mu w portfelu. Według ekspertów każde 100 zł spłaconej raty może podnieść zdolność kredytową nawet do 18 tys. zł.

 

3. Zbierz wkład własny

Od 2015 roku niezbędny wkład własny do kredytu hipotecznego wynosi 10 proc. wartości kupowanej nieruchomości. – Od przyszłego roku będzie to już 15 proc. – przypomina w rozmowie z „What’s Up Magazine” Konrad Mitręga. Im więcej środków własnych kredytobiorca przeznaczy na kupno mieszkania, tym mniej musi pożyczyć od banku.

 

4. Wspólny kredyt

Nie tylko małżonkowie mogą zaciągać wspólny kredyt hipoteczny. – Osoby żyjące w nieformalnych związkach mogą zawrzeć stosowną umowę notarialną i bank udzieli im wspólnie kredytu na zakup mieszkania – przyznaje Łukasz Dudek. Kredyt na zakup mieszkania można zaciągnąć również wspólnie z rodzicami – dodaje. Bank może doliczyć dochód dodatkowej osoby do dochodów uzyskiwanych przez gospodarstwo domowe i w ten sposób uznać, że razem osoby te mogą spłacać wyższą ratę. Decydując się na takie rozwiązanie trzeba jednak pamiętać, że osoby przystępujące do kredytu są traktowane tak samo jak główni kredytobiorcy.

 

5. Dobra historia konta

Każdy potencjalny kredytobiorca musi dostarczyć do banku, w którym chce zaciągnąć kredyt hipoteczny, wydruk wszystkich operacji na swoim koncie. Zwykle banki żądają wykazu operacji za okres od trzech do sześciu miesięcy. – Jeśli planujemy zaciągnąć kredyt hipoteczny uczulmy swojego pracodawcę, by przelewał nam wynagrodzenie w terminie – przekonuje Konrad Mitręga. – Należy zwrócić uwagę na regularne wydatki. Jeśli co miesiąc ktoś wydaje 500 złotych na swoje hobby, to bank uwzględni ten wydatek wyliczając zdolność kredytową – dodaje.

 

6. Tylko udokumentowane dochody

Obliczając zdolność kredytową bank nie uwzględni pieniędzy wypłacanych „pod stołem”. Analitycy bankowi wezmą pod uwagę tylko i wyłącznie wynagrodzenie opodatkowane. – Wiele osób dowiaduje się o tym, że pracodawca odprowadza do ZUS składki tylko od wynagrodzenia minimalnego, właśnie starając się o kredyt – kończy nasz rozmówca.NIERUCHOMOŚCI
BIUROWE
NIERUCHOMOŚCI
MIESZKANIOWE
NIERUCHOMOŚCI
KOMERCYJNE


RYNEK / PORADNIK / TRENDY / VIDEO

Nieruchomoscicafe.pl to interaktywny przewodnik po rynku. Możesz mieć go zawsze ze sobą w telefonie i na tablecie. Z nim nie zginiesz w gąszczu ofert, dowiesz się, jak uzyskać wsparcie programów pomocowych, poznasz tajniki mechanizmów finansowych i rozszyfrujesz znaczenie kruczków prawnych.

Z nami dowiesz się więcej. To proste jak nieruchomoscicafe.pl

 

 

Masz pytania? Chciałbyś zamieścić swoją ofertę?
Bądź z nami w kontakcie !

kontakt@nieruchomoscicafe.pl