Nieruchomości? Z nami to proste.

Zrozumiały język, praktyczne porady, czytelna forma i atrakcyjna oprawa. Nie musisz być deweloperem, żeby bezpiecznie nabyć mieszkanie. Wystarczy, że zamówisz kawę i otworzysz Nieruchomości Cafe.

22/02/2018
Czwartek

AUTOR: Dawid Hajok
NAJWIĘKSZY RYNEK KAMIENIC
W POLSCE

Pod Wawelem jest dziś 10 tys. kamienic, z tego tysiąc chronionych wpisem do rejestru zabytków. Co trzecie mieszkanie w mieście powstało ponad 60 lat temu, co sprawia, że Kraków jest dziś jedynym miastem w Polsce, w którym w tak dużym stopniu zachowała się przedwojenna tkanka mieszkaniowa.» PRZECZYTAJ WIĘCEJ


RAPORT Z RYNKU MIESZKAŃ
Z DRUGIEJ RĘKI

Rynek wtórny pikuje. Zanotował najniższe od 8 lat obroty. Powody? Rządowy program z dopłatami do nowych mieszkań oraz rosnąca konkurencyjności rynku deweloperskiego doprowadziły do tak słabych wyników sprzedaży w 2014 roku. Te same czynniki będą nadal osłabiały rynek mieszkań z drugiej ręki w 2015 roku.» PRZECZYTAJ WIĘCEJ
27.07.2015r.
ROZGRZANY
RYNEK MIESZKAŃ

Wakacje w deweloperskich biurach sprzedaży to zazwyczaj czas temperowania ołówków, porządków w papierach oraz pasjansa. W ubiegłym roku, po raz pierwszy – za sprawą wysokiej sprzedaży – deweloperzy nie pojechali na urlop. Te wakacje zapowiadają się podobnie.

 

Ubiegły rok okazał się rekordowy w historii rynku deweloperskiego w Polsce. Sprzedaż mieszkań jeszcze nigdy nie była tak wysoka. Liczba transakcji wynosząca 11,2 tys. w IV kwartale oraz 43 tys. w całym 2014 roku zaskoczyła niejednego znawcę rynku. Pobudziło to optymizm inwestorów i tchnęło nowe nadzieje w rynki największych miast Polski. W morzu spekulacji klienci jak zwykle pozostali jednak osamotnieni. Kierując się intuicją, ruszyli na rynek.

 

Mieszkania sprzedawały się świetnie, a mimo to liczba ofert na rynku wzrosła. – W pierwszym kwartale 2015 roku w Krakowie pojawiło się bowiem o 10 inwestycji więcej niż w poprzednim. Wcześniej mieszkania nowo wchodzące na rynek wypełniały lukę powstałą w wyniku sprzedaży. Ta stabilność została teraz naruszona, a oferta rynkowa zwiększyła się o pół tysiąca nowych mieszkań – tłumaczy Piotr Krochmal, analityk Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości.

Już w 2014 roku była groźba, że tak się stanie, gdyż firmy budujące mieszkania wprowadziły na nasz lokalny rynek blisko 9 tys. nowych lokali. Równie rekordowy był jednak poziom sprzedaży, który powstrzymał zmiany na rynku i doprowadził do ustabilizowania choćby poziomu cen.

– W dalszym ciągu dobra sprzedaż się utrzymuje. Nie jest wprawdzie tak dobra jak pod koniec ubiegłego roku, ale nadal znacznie lepsza niż w analogicznych okresach lat 2011, 2012 czy 2013. Stopy procentowe są nadal niskie, ceny mieszkań utrzymują się na najniższym w okresie ostatnich kilku lat poziomie, a oferta programu MdM jest na krakowskim rynku coraz bogatsza – ocenia Krochmal.

 

Wakacje zapowiadają się więc pracowicie. Dla wielu kupujących to zresztą jedyny moment w roku, aby uważnie przyjrzeć się ofertom. Deweloperzy dobrze o tym wiedzą i już wprowadzają w biurach sprzedaży pełną mobilizację. Klienci mogą wybierać spośród 193 inwestycji.

 

Tradycyjnie już najwięcej buduje się na Krowodrzy, obecnie w okolicach ul. Wrocławskiej i Łokietka, ale deweloperzy upodobali sobie ostatnio również Grzegórzki. Rządzi tam Inter-Bud, realizujący kolejne etapy kompleksu Wiślane Tarasy oraz osiedle przy ul. Francesco Nullo. W rejonie tym pojawił się jednak mocny rywal – LC Corp kontrolowany przez wrocławskiego przedsiębiorcę Leszka Czarneckiego. Wzdłuż zielonego kręgosłupa ul. Grzegórzeckiej buduje się nowa mieszkalna dzielnica Krakowa. Ruch w interesie wpłynął na obniżenie średnich cen nawet do 6 tys. zł za metr kwadratowy!

– Poza najtańszymi obszarami miasta: Podgórzem i Nową Hutą, gdzie ceny nieznacznie wzrosły, w innych rejonach, a szczególnie w dwóch najdroższych dzielnicach Krakowa: Śródmieściu i Krowodrzy, obserwujemy wyraźny spadek cen – tłumaczy Krochmal.

 

Pomimo rekordowo niskich stóp procentowych i związanych z tym tanich kredytów ubywa w kraju osób mogących pozwolić sobie na kupno własnego lokum. Pod koniec poprzedniej dekady Polacy zaciągali kwartalnie przeszło 80 tys. kredytów mieszkaniowych. Tymczasem początek tego roku banki zakończyły wynikiem o połowę gorszym. Paradoksalnie, w największych aglomeracjach w kraju, deweloperzy nadal cieszą się najlepszymi w historii swojej branży wynikami sprzedaży. Jak to wyjaśnić?

– W dużej mierze to zasługa zamożnych klientów, którzy wycofują swoje oszczędności m.in. z lokat bankowych i giełdy, aby zainwestować w nieruchomości, w tym w mieszkania na wynajem. A w Krakowie, drugim po względem wysokości cen mieszkań rynku w kraju, to się szczególnie opłaca – mówi Konrad Mitręga, dyrektor krakowskiego oddziału Private Brokers.NIERUCHOMOŚCI
BIUROWE
NIERUCHOMOŚCI
MIESZKANIOWE
NIERUCHOMOŚCI
KOMERCYJNE


RYNEK / PORADNIK / TRENDY / VIDEO

Nieruchomoscicafe.pl to interaktywny przewodnik po rynku. Możesz mieć go zawsze ze sobą w telefonie i na tablecie. Z nim nie zginiesz w gąszczu ofert, dowiesz się, jak uzyskać wsparcie programów pomocowych, poznasz tajniki mechanizmów finansowych i rozszyfrujesz znaczenie kruczków prawnych.

Z nami dowiesz się więcej. To proste jak nieruchomoscicafe.pl

 

 

Masz pytania? Chciałbyś zamieścić swoją ofertę?
Bądź z nami w kontakcie !

kontakt@nieruchomoscicafe.pl