Jak zostać agentem nieruchomości?
Blog

Jak zostać agentem nieruchomości?

Agent nieruchomości zyskuje w ostatnich czasach na popularności. Ludzie chcący kupić dom czy mieszkanie często nie mają zbyt wiele czasu lub nie czują się na siłach by samodzielnie znaleźć odpowiednią nieruchomość. Dlatego coraz częściej korzystają z pomocy agenta nieruchomości, który wyręczy ich w żmudnych poszukiwaniach. Pośrednik nie tylko znajdzie nieruchomość spełniającą wymagania klienta, ale także dostosuje oferty do budżetu, jakim kupujący dysponuje. Myślisz, że to praca dla Ciebie? Sprawdź, jak zostać agentem nieruchomości!

Do 2014 roku, aby zostać agentem nieruchomości konieczne było zdobycie państwowej licencji pośrednika nieruchomości. Obecnie wymóg ten został zniesiony, jednak nie oznacza to, że każdy może zostać agentem nieruchomości. W ustawie o gospodarce nieruchomościami przeczytamy, że: ”Pośrednik w obrocie nieruchomościami to przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą z zakresu pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. (art. 179a)”. Oznacza to, że aby zostać agentem nieruchomości musisz otworzyć własną firmę lub zatrudnić się w biurze nieruchomości. Mówiąc dokładniej, jeżeli jesteś osobą fizyczną możesz zostać agentem nieruchomości tylko wtedy, kiedy będziesz pracownikiem firmy zajmującej się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami.

Aby zostać agentem nieruchomości nie jest także konieczne ukończenie studiów związanych z nieruchomościami. Jednak biura nieruchomości mimo to chętniej zatrudniają osoby z wykształceniem z zakresu prawa, gospodarki nieruchomościami, ekonomii czy zarządzania. Dobry pośrednik powinien bowiem znać zagadnienia prawne, mieć rozeznanie na rynku, ale także posiadać umiejętności sprzedażowe czy negocjacyjne.

Jeśli jednak nie posiadasz wykształcenia, które ułatwiło by ci start w zawodzie możesz udać się na kurs dla pośredników nieruchomości. Zawierają one najważniejsze informacje wymagane w obrocie nieruchomościami, a ponadto opierają się na konkretnych przykładach. Dzięki temu łatwiej ci będzie przyswoić obowiązkowe zagadnienia, które powinny na początku wystarczyć. Pamiętaj jednak, że dobry agent nieruchomości cały czas się dokształca i śledzi rynek, dlatego odbycie kursu nie wystarczy – musisz być gotów na ciągłe pogłębianie wiedzy i doświadczenia. Duże znaczenie dla powodzenia w zawodzie agenta nieruchomości jest podążanie za trendami i znajomość sytuacji na lokalnym rynku. Bez tego ani rusz!

Co wybrać?

Wiesz już, jak zostać agentem nieruchomości. Zapewne zastanawiasz się teraz, która z opcji będzie lepsza. Naszym zdaniem na początku warto zatrudnić się „u kogoś”. Zdobędziesz w ten sposób doświadczenie i sprawdzisz się w roli pośrednika nieruchomości. Ponadto w razie jakichkolwiek problemów będziesz mógł udać się po poradę do przełożonego. Jeśli już będziesz czuł się na siłach, by samodzielnie działać na rynku możesz rozważyć założenie działalności.

Ubezpieczenie OC

Ważną kwestią jest konieczność posiadania przez agenta nieruchomości ubezpieczenia OC. Mówi o tym zapis w ustawie o gospodarce nieruchomościami, brzmiący: „Pośrednik w obrocie nieruchomościami podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. Jeżeli pośrednik w obrocie nieruchomościami wykonuje czynności przy pomocy innych osób, działających pod jego nadzorem, podlega on również ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone działaniem tych osób. (art. 181)”.

Oznacza to, że chcąc zostać agentem nieruchomości musisz zawrzeć z firmą ubezpieczeniową umowę. Kopię aktualnej polisy należy dołączyć do umów pośrednictwa jako załącznik. Koszt takiego ubezpieczenia waha się od kilkuset złotych do nawet kilkunastu tysięcy rocznie. Jest to zależne m.in. od sumy gwarancyjnej (minimum to 25.000 EUR) czy przychodów biura.

Agent nieruchomości poza doświadczeniem musi posiadać osobowość, która ułatwi mu pracę. Osoby na tym stanowisku powinny być otwarte, komunikatywne i kreatywne. Ogromnym plusem jest dyspozycyjność agenta – musi tak zarządzać czasem, aby w każdej chwili był gotów do spotkania z klientem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *