Izolacja fundamentów – dlaczego należy ją wykonywać?

Izolacja fundamentów – dlaczego należy ją wykonywać?

Odpowiednia izolacja fundamentów może mieć kluczowe znaczenie dla komfortu użytkowania domu oraz zabezpieczeniu wnętrz przed przenikaniem wilgoci. Fundamenty nie mogą być traktowane “po macoszemu” wyłącznie z racji tego, że są obsypane ziemią. Warto znaleźć profesjonalną firmę budowlaną, która wykona izolację zgodnie ze sztuką oraz przy wykorzystaniu solidnych materiałów.

Izolacja fundamentów – jakie ma znaczenie?

Fundamenty są elementem konstrukcyjnym, na którym opiera się ciężar domu. Jest to jedyny element spoczywający stale w ziemi i z tego też powodu narażony na niekorzystne czynniki zewnętrzne – zmienne temperatury oraz działanie wody. Beton wchłania wodę, dlatego każdy fundament bez odpowiedniej izolacji i ocieplenia będzie “wyciągał” wilgoć z gruntu, a ta podciągana jest zawsze w górę ścian. Zamakanie fundamentu może spowodować pojawienie się w domu wilgoci, a same ściany fundamentu mogą ulegać korozji, szczególnie jeśli wilgoć będzie w zimie zamarzała. Dodatkowo brak odpowiedniego ocieplenia ścian fundamentu powoduje “ucieczkę” ciepła z pomieszczeń mieszkalnych, a to generuje wyższe rachunki za energię, nie wspominając już o obniżeniu komfortu mieszkańców.

Izolacja fundamentu – jak powinna wyglądać?

Pierwszy etap izolacji poziomej przeciwwilgociowej wykonuje się tuż po zalaniu ław w gruncie. W tym celu pomiędzy szczyt ławy, a ścianę fundamentową powinno ułożyć się warstwę izolacji – może być to papa, włóknina, folia. Dzięki temu można zapobiegać podciąganiu wilgoci z ław do wyższego poziomu ściany fundamentowej. Następnym elementem jest wykonanie izolacji przeciwwilgociowej pionowej, która może spoczywać bezpośrednio na brzegach ściany fundamentowej lub pokrywać warstwę izolacji cieplnej. W tym celu wykorzystuje się masy bitumiczne, które stosuje się do izolacji w co najmniej dwóch warstwach. Po wyschnięciu tworzą one rodzaj mocnej powłoki, która stanowi skuteczną barierę dla wody. Istotnym elementem izolacji cieplnej jest natomiast styropian EPS lub styrodur, którym ociepla się ściany fundamentu. Grubość izolacji cieplnej jest określona w projekcie budowlanym, a jej celem jest zapobieganie ucieczce ciepła do gruntu. Na zewnętrznej stronie izolacji cieplnej i pionowej przeciwwilgociowej powinna zostać ułożona folia kubełkowa, która chroni ścianę fundamentu przed uszkodzeniami mechanicznymi i bezpośrednim kontaktem z podłożem. Tak wykonana izolacja zapewnia spokój na długie lata – jeśli inwestor nie dopilnuje odpowiedniego wykonania izolacji to wykonanie poprawek w późniejszym czasie może wiązać się ze sporymi kosztami.

Dodaj komentarz