Jak wybrać dobre drewno tartaczne?

Jak wybrać dobre drewno tartaczne?

Jakość drewna tartacznego jest niezwykle ważna. Można powiedzieć, że dla osoby budującej dom jest niemal najważniejsza. W jaki sposób można ocenić jakość drewna tartacznego? Co wpływa na zwiększenie jego klasy a co na obniżenie jego jakości?

Na co zwracać uwagę

W klasyfikacji jakościowej, ogromną rolę odgrywają ewentualne wady drewna oraz wady jakie powstały w wyniku obróbki. Drewno tartaczne najwyższej jakości nie posiada pęknięć czy też wypadających sęków. Drewno tej klasy używa się zazwyczaj do produkcji mebli czy okien. Wysokiej jakości drewno tartaczne posiada także certyfikaty. Jednym z nich jest FSC, który mówi nam o tym iż działalność sprzedawcy sprzyja ochronie środowiska. Warto zwracać uwagę na oznaczenia mówiące o wytrzymałości danego drewna na zginanie. Przodują w tym aspekcie drzewa liściaste, jednak ich cena może nie jednego zwalić z nóg. Można szukać odpowiedników o nieco słabszych możliwościach w drzewach iglastych, które spełniają normy a przy tym są o wiele tańsze.

Rodzaje drewna

Wybierając drewno pod budowę domu, powinniśmy też zapoznać się z podstawowymi rodzajami jakie możemy zakupić. Od gatunku drewna wiele zależy. I tak na przykład sosna charakteryzuje się łatwością w obróbce ze względu na miękkość. W trakcie suszenia ma skłonności do pękania! Świerk również jest łatwy w obróbce, skupuje się go z przeznaczeniem budowy schodów oraz podłóg. Jodła ma tendencje do paczenia się. Zazwyczaj używa się jej do budowania bali konstrukcyjnych.

Suszenie drewna

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup drewna suszonego naturalnie. Jest ono składowane przez cały sezon i chronione przed opadami atmosferycznymi. Drewno suszone komorowo pozbawione jest wszystkich czynników chorobotwórczych, jednak przez to jest najdroższe z możliwych. Co raz popularniejsze domki z bali, budowane są natomiast z zielonego drewna, które nie jest suszone. Znaczącą rolę odgrywa w tym wypadku impregnacja. W tartakach możliwe jest impregnowanie takiego drewna w specjalnych komorach, w których zanurza się drewno w impregnacie tak by mogło pokryć całość i głęboko wchłonąć.

Dodaj komentarz