Jakie pokrycia dachowe wybieramy najczęściej, aby pokryć dachy?

Jakie pokrycia dachowe wybieramy najczęściej, aby pokryć dachy?

Budowa własnego domu jednorodzinnego to marzenie wielu osób. Dlatego, gdy już uda się uzbierać na ten cel odpowiednią kwotę, chcemy, aby wszystkie materiały były wysokiej jakości. Spore problemy często sprawia wybór odpowiedniego pokrycia dachowego. Powinno ono m.in. zapewniać szczelność i ochronę przed niesprzyjającymi warunkami. Czym najczęściej pokrywamy dachy? Przekonaj się!

Dachówki, czyli nieustannie najpopularniejszy wybór na dachy

Niezmiennie inwestorzy najchętniej wybierają dachówki, a szczególnie dachówkę ceramiczną. Dachy nią pokryte wyglądają naprawdę wyjątkowo estetycznie. Dachówka ceramiczna jest dostępna w wielu kształtach i barwach, więc bez problemu dopasuje się do wymogów każdego projektu architektonicznego. Oprócz tego wyróżnia się odpornością na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne, a także dobrą izolacją termiczną. Niestety jest dość ciężka i droga, dlatego nie każdy może pozwolić sobie na jej zakup.

Tańszą alternatywą może być dachówka cementowa. Ma wysoką wodoszczelność oraz jest bardzo wytrzymała na urazy mechaniczne i zmieniające się warunki atmosferyczne. W odróżnieniu od dachówki ceramicznej nie jest aż tak estetycznie wykończona, a na krawędziach mogą być widoczne drobne niedoskonałości. Dachówki cementowe są również dostępne w szerokiej gamie kolorów i kształtów, ale jeśli kładziesz duży nacisk na estetykę, to dachówka betonowa może nie być najtrafniejszym wyborem. Spory wybór pokryć dachowych może zaoferować zaufana firma KB Dachy, mająca siedzibę w Lipniku (woj. małopolskie).

Inne rodzaje pokryć dachowych

Inwestorzy mają do wyboru znacznie więcej rodzajów pokryć dachowych niż wymienione powyżej dachówki ceramiczne i cementowe. Czym jeszcze można pokryć dachy?

  • Blachodachówką – to trzeci najpopularniejszy rodzaj pokryć dachowych. Blachodachówki podobne są do tradycyjnych dachówek, jednak produkuje je się z zupełnie innego materiału. Najchętniej są wykorzystywane na dachach domów mieszkalnych. Stawiając na grubą blachodachówkę cynkowaną z obu stron, mającą kilka warstw lakieru, można uzyskać wykończenie odporne na promieniowanie słoneczne, wodę, wilgoć czy korozję.
  • Papą – kiedyś pokrywanie dachów papą było bardzo popularne, ale aktualnie stosuje się je przede wszystkim w przypadku płaskich dachów. To dość tani wariant pokrycia dachu, jednak jest mało atrakcyjny, a w dodatku wymaga regularnej konserwacji co kilka lat.
  • Bitumicznym pokryciem – stanowi świetny wybór na dachy płaskie i o małym spadku. Nie sprawia większych problemów w montażu, a poza tym jest lekkie i niedrogie. Zdecydowanie najchętniej wybieranym rozwiązaniem w tej kategorii są gonty bitumiczne.

Dodaj komentarz