Czy dom na wsi to dobry pomysł?

Czy dom na wsi to dobry pomysł?

DOM NA WSI KIEDYŚ

Kiedyś mieszkańcami wsi były osoby, dla których to miejsce było źródłem dochodu. Mieszkaniec wsi to osoba, która pracuje na polu, prowadzi chów zwierząt, ogrodnictwo. Mieszkając na wsi musisz mieć pole, które uprawiasz. Musisz hodować zwierzęta, które przynoszą ci dochody. Najprościej mówiąc wieś to także twoje miejsce pracy. Wychodzisz z domu i już jesteś w pracy. Mieszkaniec wsi to osoba, która posiada gospodarstwo, które jest źródłem mieszkania dla niego oraz jego rodziny.

DOM NA WSI DZIŚ

W dalszym ciągu na wsi mieszkają osoby, które pracują na polu i mają gospodarstwa. Jednak powoli okazuje się, że takich osób jest coraz mniej. Co więcej kiedy zapytamy małe dziecko co to kura może i nam odpowie, jednak czy kiedykolwiek widziało takie zwierzątko? Odpowiedź może nas wręcz zadziwić. Dziś dom na wsi może mieć każdy. Co więcej coraz więcej osób ucieka tam aby odetchnąć od miasta i tempa życia, które nim determinuje. Dom na wsi nie ma także nic wspólnego z naszą pracą. Jest to tylko i wyłącznie miejsce naszego zamieszkania. Ludzie zamożni uciekają na wieś kiedy chcą odpocząć od miejskiego zgiełku, gdzie żyją na co dzień. Dom na wsi jest dla nich odskocznią.

DLA KOGO DOM NA WSI

Dom na wsi, jak sama nazwa wskazuje, znajduje się poza miastem. W tym tkwi jego sedno i urok. Dla jednego to plus dla innego jest to wielkim minusem. Jak już powiedzieliśmy posiadanie domu na wsi nie determinuje posiadanie gospodarstwa rolnego. Jeśli tylko nas na to stać możemy kupić sobie dom na wsi, bądź wybudować go samodzielnie od podstaw. W drugim przypadku będziemy musieli najpierw kupić ziemię. Dom poza miastem zagwarantuje nam ciszę i spokój. Będziemy z daleka od miejskiego zgiełku. Można pokusić się o stwierdzenie, że na wsi życie biegnie inaczej. Jeśli pragniemy żyć bliżej natury jest to rozwiązanie dla nas. Kiedy o poranku lubimy zjeść śniadanie na świeżym powietrzu, w domu na wsi mamy taką możliwość. Jeśli chcemy uciec od codziennego pędu, pogoni za pieniądzem, smogu, hałasu i możemy sobie na to pozwolić, dom na wsi jest dobrym rozwiązaniem.

Dom poza miastem może sprawdzić się w przypadku osób, które zakończyły swoją karierę zawodową i pragną cieszyć się życiem. Poza osobami, prowadzącymi gospodarstwo, to także opcja dla osób, które mogą wykonywać swoją pracę z domu, nie pracują codziennie bądź po prostu nie muszą codziennie podróżować do miasta. Dom na wsi to także dobre rozwiązanie dla osób żyjących w dużych metropoliach, aby po pracy móc trochę odpocząć od obowiązków, w innym klimacie.

DOM NA WSI NIE DLA WSZYSTKICH

Jeśli nie przepadamy za ciszą i spokojem możemy na wsi nie znaleźć swojego miejsca. Niektórym z nas codziennego kopa daje bowiem gwar, zgiełk i szybkie życie miasta. Dom na wsi może nie sprawdzić się także jeśli mamy małe dzieci. Obecnie nie wszystkie miejscowości są chociażby dobrze skomunikowane. Szkoły czy przedszkola wiejskie są często znacznie oddalone od naszego domu. Zanim zdecydujemy się na przeprowadzkę musimy więc rozważyć czy jest to dla nas dobre. Okazać się może bowiem, że mając dzieci w wieku szkolnym i mieszkając poza miastem, wclae nie cieszymy się wsią, a popołudnia spędzamy w samochodzie. Nie ma bowiem innej możliwości aby nasze dzieci dotarły na czas np. na zajęcia pozaszkolne, kurs języka, lekcję gry na pianinie, w tenisa, czy chociażby spotkanie z kolegami ze szkoły.

Dom na wsi to dobre rozwiązanie jednak nie pasuje do stylu życia każdego. Przeprowadzając się na wieś, poza faktem życia z dala od zgiełku, w ciszy, spokoju i czystszym powietrzu, trzeba także przeanalizować swój codzienny „grafik”. Podejmując decyzję tylko o plusy mieszkania na wsi, okazać się może, że w rzeczywistości nie będziemy mieli czasu na to, żeby cieszyć się tym domem i życiem. Czasem lepsza jest bowiem chwila odpoczynku w mieszkaniu w mieście, wyjściu do parku czy na basen, aniżeli czas spędzony w samochodzie na dojazdach.

3 Comments

 1. Mój dom na wsi był dla mnie wszystkim , zainwestowałam w niego wszystkie swoje dochody , dziś bardzo tego żałuję. Problemem są dla mnie sąsiedzi prowadzący bardzo smrodliwą gospodarkę( hodowla zwierząt- ostatnio stadko byków) .Mimo wysokiego muru dzielącego nasze obejścia nie ma możliwości złapania świeżego oddechu , wręcz można się udusić. Ciągniki i inne maszyny jeżdżą niemal non stop, kurz unosi się nie przerwalnie,muchy i inne owady nie dają spokoju. Gdzie ta wieś spokojna i pachnąca?

  1. Niestety sąsiedzi są bardzo często minusem każdej nieruchomości, czy działki. Warto sobie zweryfikować otoczenie w którym chcemy zamieszkać przed kupnem, bo niestety może to zadziałać później na naszą niekorzyść.
   Mamy nadzieję, że sytuacja z sąsiadami się uspokoi i będzie mógł Pan skorzystać z prawdziwego uroku wsi.

   Pozdrawiamy.

  2. ja przy 3 dzieci, prze[prowadziłam się na wieś, synowie nie chcieli, ale potem byli zadowoleni, to są normalne dzieci,żadne snoby, więc żadne kursy języków, gry na pianinie, gra w tenisa i inne dziwadła nie wchodziły w grę, bo zwyczajnie na takie rzeczy im nie pozwalałam, gdyż szkoda czasu, uczą się w szkole na lekcjach, a że są zdolni i inteligentni, to im wystarcza, kolegów mają w okolicy, więc wszystko gra…..jest fajnie….iżycie jest na wsi piękne, spokojne i tanie

Dodaj komentarz