Na co zwrócić uwagę przy wyborze domu z rynku wtórnego? 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze domu z rynku wtórnego? 

W końcu udało Ci się uzbierać pieniądze na własny dom. Zastanawiasz się jednak czy budować go samodzielnie czy może kupić z rynku wtórnego? Dom z drugiej ręki znacznie skróci Twój czas oczekiwania. Wystarczy remont lub lekkie odświeżenie i dom jest gotowy do użytku. Na co zwrócić uwagę przy wyborze domu z rynku wtórnego? 

Stan prawny nieruchomości 

Poszukiwanie wymarzonego domu jest nie lada wyzwaniem. W końcu to w nim spędzimy kolejne lata swojego życia. A może nawet planujemy zostać w nim do końca. Dlatego też wybór odpowiedniej nieruchomości jest niezwykle ważny. I nie chodzi tutaj tylko o kwestie estetyczne. Szukając mieszkania z rynku wtórnego w pierwszej kolejności musimy sprawdzić stan prawny nieruchomości. Niestety nie możemy założyć, że wszystko co mówi sprzedający jest prawdą. Jeżeli w późniejszym czasie wyjdą na jaw jakieś nieprawidłowości, to my jako nowi właściciele mieszkania będziemy za nie odpowiadać. Jakie dokumenty należy sprawdzić? 

Przede wszystkim musimy prześwietlić księgę wieczystą. Jest to dokument, który zawiera informacje o adresie, właścicielu, powierzchni nieruchomości, a także to, czy dom był wybudowany legalnie (dostał wszystkie pozwolenia). Równie ważny jest plan zagospodarowania przestrzennego. Z tego dokumentu możemy się dowiedzieć, czy np. za naszym płotem nie zostanie wybudowana droga. Dostęp do dokumentów powinien Ci umożliwić właściciel domu. Jeżeli uchyla się od podania informacji, to warto zrezygnować z zakupu takiej nieruchomości, ponieważ coś może być na rzeczy. Wiele domów na sprzedaż w dobrym stanie znajdziesz na https://www.lento.pl/domy-wolnostojace.html

Stan techniczny nieruchomości 

Decydując się na zakup domu oczywiście trzeba sprawdzić jego stan techniczny. Nie chcemy przecież kupić kota w roku. Na pierwszy rzut oka wszystko może wydawać się w porządku, jednak z czasem nieprawidłowości mogą zacząć wychodzić na wierzch. Dlatego warto upewnić się zawczasu. Na pewno sprawdź stan instalacji elektrycznej, ponieważ wymiana wiąże się ze sporymi kosztami. Bardzo ważny jest także stan ścian (wszelkie pęknięcia czy zacieki, mogą wskazywać na poważniejsze problemy) oraz poziom wilgoci. Przyjrzyj się również podłogom. 

Jeżeli widzisz, że niedawno były wykonywane prace remontowe, to warto spytać z jakiego powodu. Może okazać się, że właściciel chciał zatuszować większe problemy przed sprzedażą domu. Oczywiście nie zakładajmy zawsze złych zamiarów, ale lepiej być ubezpieczonym i przezornym niż później zostać z dodatkowymi kosztami. 

3 Comments

  1. Bardzo dobry artykuł! Często te elementy, o których mówisz są pomijane podczas wyboru mieszkania Poznań posiada dosyć dużą ofertę branżową i dopóki nie zapoznałam się z (już teraz) zaprzyjaźnioną agencją to miałam dystans do tematu branży developerskiej.

  2. Świetny artykuł! Sama rozważałam zakup domu z rynku wtórnego i w tym celu skorzystałam z usług agencji. Zaufajcie mi, że ciężko jest znaleźć sprawdzone biuro nieruchomości Koszalin jest jednym z miast, które posiada dużą liczbę mieszkań i na moje szczęście, działa tam całkiem niezła firma. Osobiście polecam 🙂

  3. Świetny wybór. Sam zawsze zwracam uwagę na jakość mebli. Chciałbym, aby ktoś powiedział mi o tym, aby ktoś mi powiedział, w jaki sposób podejść do remontu. Jedną z rzeczy, którą mam zapewnione to merytoryczne wsparcie małżonki przy zakupie takich rzeczy jak akcesoria do mebli. Zobaczymy, jak to będzie wyglądało na dłuższą metę.

Dodaj komentarz