Leczenie opryszczki narządów płciowych

Opryszczka narządów płciowych to infekcja wirusowa zaliczana do chorób wenerycznych. Być może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale po zarażeniu wirus zostaje w organizmie na zawsze. Jego pierwszymi symptomami jest uczucie swędzenia i mrowienia narządów płciowych, podobnie jak w przypadku opryszczki wargowej. Kolejnymi objawami są pękające pęcherzyki, które tworzą owrzodzenia. W leczeniu opryszczki narządów płciowych najczęściej stosuje się antybiotyk o nazwie Acyclovir. Jego składnikiem aktywnym jest acyklowir, który zapobiega dalszemu mnożeniu i rozprzestrzenianiu się wirusa, dzięki temu organizm może zwalczyć infekcję. Lek wykorzystuje się również w leczeniu opryszczki wargowej oraz półpaśca.

Acyclovir dostępny jest w dwóch dawkach – 200 mg oraz 800 mg. W przypadku leczenia opryszczki narządów płciowych zaleca się stosowanie tabletek 200 mg przez pięć dni, pięć razy dziennie, co cztery godziny. Największą skuteczność leku można odnotować, gdy pigułkę zażyje się zaraz po zaobserwowaniu pierwszych symptomów zarażenia. Niestety nie zawsze będzie to możliwe, gdyż opryszczka narządów płciowych w niektórych przypadkach przebiega bezobjawowo. Lek można zażywać także profilaktycznie, w tym przypadku terapia trwa od 6 miesięcy do roku. Acyclovir nie powinny przyjmować osoby chore na cukrzycę, cierpiące na schorzenia nerek, zaburzenia układu nerwowego, z nietolerancją cukru oraz zażywające niektóre leki, między innymi takie jak: cyklosporyna, probenecyd, mykofenolan mofetylu, cyklosporyna, teofilina, zydowudyna.

Lek jest zazwyczaj dobrze tolerowany przez organizm, choć niekiedy może powodować skutki uboczne. Najczęstszymi z nich są bóle głowy, bóle żołądka, złe samopoczucie, uczucie zmęczenia, biegunki, zawroty głowy, świąd oraz nadwrażliwość na światło słoneczne, gorączka, wysypka. Wirusa opryszczki nie da się wyleczyć, zostaje on w naszym organizmie na zawsze. Zarażenia można jednak uniknąć, wystarczy zabezpieczać się podczas stosunku seksualnego za pomocą prezerwatywy