Wpływ pończoch kompresyjnych na żylaki oraz inne bóle nóg

Żylaki są jedną z częstszych przypadłości w Polsce, ale niestety zaniedbywaną i nieleczoną przez chorych. Przypadłość ta, to nic innego niż powiększone i wydłużanie żyły poprzez krew, która wraca nimi do serca. Obieg krwi w organizmie ludzkim rozpoczyna się w sercu, które stanowi “pompę” wtłaczającą bogatą w tlen krew do tętnic, ta droga jest bardzo prosta, ponieważ odbywa się zgodnie z grawitacją.

Następnie krew powraca do serca przez żyły, ale przebiega to przeciwnie do przyciągania ziemskiego, więc potrzebne jest odpowiednie ciśnienie, które reguluje jej przebieg oraz właściwy ucisk mięśni, który wspomaga pracę żył. Jeśli dochodzi do zaniedbań ucisku na żyły, powstają żylaki.

Jak leczyć żylaki

Żylaki są dziedziczone genetycznie i niestety wyleczenie ich jest niemal niemożliwe. Osoby zmagające się z tym problemem na zaawansowanym poziomie, poddają się skleroterapii, zabieg ten polega na aplikacji środka do wnętrza żyły, który wyłącza ją z układu obiegu krwi. Ma to na celu wyeliminowanie najbardziej kłopotliwych żył, aby nie wywoływały one stanów zapalnych i innych skutków związanych z żylakami.

We wczesnym oraz zaawansowanym stadium żylaków zaleca się stosowanie bielizny uciskowej. Ma ona na celu zniwelowanie bólu związanego z żylakami poprzez równomiernie rozłożony ucisk, pobudzenie krążenie, zapobieganie powstawaniu oraz rozwijaniu się żylaków i dodatkową ochronę przed rozprzestrzenianiem się “pajączków”. Bielizna kompresyjna może być stosowana w zaawansowanym stadium rozwoju lub profilaktyczne, aby zapobiegać powstawaniu schorzeń. Stosowanie bielizny kompresyjnej w celu leczenia lub profilaktyki przeciw żylakowej powinno być wcześniej skonsultowane z lekarzem w celu doboru odpowiedniego stopnia kompresji.

Pończochy kompresyjne – dlaczego wato je używać

Bielizna kompresyjna występuje pod postacią rajstop, pończoch oraz podkolanówek. Dobór odpowiedniej formy zależy od miejsca występowania bólu, nasilenia oraz preferencji.

Osoby spędzające wiele godzin za biurkiem są bardziej narażone na powstawanie obrzęków oraz odrętwienia będącego efektem wielogodzinnego siedzenia w jednej pozycji. Efektem takich dolegliwości jest dyskomfort oraz uczucie ciężkości, które nasila się z czasem. W celu zapobiegania takim przypadłościom, zaleca się zakup np. pończoch kompresyjnych, które odciążają zmęczone nogi, poprzez kompresję.

Bielizna kompresyjna jest zalecana przez lekarzy wszystkim osobom zmagającym się z “pajączkami”, żylakami oraz dyskomfortem obrzęków. Problemy z “ciężkością” nóg mogą również występować podczas ciąży. Kobietom ciężarnym zaleca się stosowanie pończoch kompresyjnych, które skutecznie zniwelują uczucie dyskomfortu spowodowanego ciążą.

Pończochy kompresyjne są modne

Bielizna kompresyjna jest produkowana w kolekcjach dla kobiet i mężczyzn, aby każdy czuł się w niej komfortowo. Produkty damskie przypominają klasyczną bieliznę noszoną przez kobiety, natomiast męskie są wzorowane na produkty sportowe lub występują w klasycznym czarnym kolorze, aby przypominały tradycyjne podkolanówki. Pończochy lub podkolanówki kompresyjne mogą zastąpić klasyczną bieliznę stosowaną na co dzień, ponieważ świetnie sprawdzają się podczas użytkowania każdego dnia. Dodatkowo są dedykowane dla osób w każdym wieku.