Dom czy mieszkanie

Dom czy mieszkanie

Kredyt sposobem na kupno domu

Decydując się kupno własnego lokum, często zastanawiamy się co wybrać – dom czy mieszkanie. Wybór oczywiście zależy od wielu czynników – osobistych preferencji, lokalizacji oraz zaplecza finansowego. Większość z nas bierze kredyt na ten cel. Jednak trzeba zastanowić się, czy mimo rat będzie nas stać na utrzymanie własnych czterech kątów.

Co wpływa na decyzję przy wyborze domu albo mieszkania

Uważa się, że mieszkanie jest łatwiejsze w utrzymaniu. W domu i wokół niego zawsze jest coś do zrobienia. Oprócz czasu trzeba mieć też więcej pieniędzy na utrzymanie domu. Wyższe są koszty eksploatacyjne, takie jak m.in. media, ogrzewanie, bieżące remonty, naprawy usterek. Oprócz powierzchni wewnątrz budynku trzeba również utrzymać otoczenie – chodniki, podjazdy, dach. Do tego dochodzi pielęgnacja ogrodu. Trzeba kosić i podlewać trawę, dbać o nasadzenia, grabić liście. Wielu osobom takie drobne prace we własnym ogródku mogą przynieść sporo frajdy i radości. Poranna kawa na tarasie czy widok bawiących się w ogrodzie dzieci to często obiekty pożądania dla tzw. mieszczuchów. W budownictwie wielorodzinnym, w otoczeniu betonu, nie mają oni możliwości obcować na co dzień z przyrodą.

Na to, czy wybierzemy dom czy mieszkanie wpływ ma też odległość od centrum. Wybierając życie w większej odległości od miasta, jesteśmy skazani na konieczność dojazdów. Ma to duże znaczenie zwłaszcza dla rodziców dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Trzeba je zawieźć na zajęcia, kółka zainteresowań czy treningi. Jeżeli jednak jesteś w stanie utrzymać dom i zależy Ci na ciszy i spokoju po ciężkim dniu pracy, ten wybór będzie dla ciebie odpowiedni.

Dom czy mieszkanie

Jeśli jednak wolisz zamieszkać bliżej centrum i mieć dostęp do każdego miejsca w szybkim czasie wybierz mieszkanie. Jeżeli dodatkowo nie lubisz przydomowych prac i przeraża cię wizja sezonowych opłat na opał, nie ryzykuj z zakupem domu. Może się okazać, że opieka nad nim jest dla ciebie zbyt trudna. Pracując do późna możesz zwyczajnie nie mieć czasu, by utrzymać porządek dookoła. Wybierając mieszkanie trzeba się jednak liczyć z sąsiadami. Prywatność w bloku może być nieco ograniczona. Ludzie mieszkający za ścianą mogą być zwyczajnie wścibscy. Możemy również trafić na sąsiadów, którzy lubią głośną muzykę i imprezy, a my wolimy ciszę i spokój. W takich sytuacjach może dojść do nieprzyjemnych kłótni, które mogą negatywnie wpłynąć na dalsze relacje.

Zanim podejmiesz decyzję, czy kupić dom czy mieszkanie, przemyśl wszystkie za i przeciw. Tym bardziej biorąc na ten cel kredyt. Lepiej później nie żałować zainwestowanych pieniędzy, prawda?

1 Comment

  1. Zarówno mieszkanie w domu, jak i w bloku, ma swoje zalety oraz wady. Wszystko zależy od osobistych preferencji. Dom to przede wszystkim większa swoboda pod kątem przestrzeni, a także prywatności, ale mniejsza, jeśli chodzi o wolny czas, ponieważ mieszkanie w domu wymaga dużo pracy wokół niego. Dużą rolę odgrywa tutaj nasz styl życia.

Dodaj komentarz