Fotowoltaika na gruncie czy na dachu? Jak ustawić panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika na gruncie czy na dachu? Jak ustawić panele fotowoltaiczne?

W trosce o środowisko naturalne, ale i nasze portfele, warto pomyśleć o inwestycji w nowoczesne technologie, jakimi bez wątpienia są panele fotowoltaiczne. Co to takiego? Jak działają? I najważniejsze pytanie – gdzie można je zamontować i jak ustawić? Na te i więcej pytań znajdziesz odpowiedź w naszym poradniku.

Fotowoltaika na gruncie czy na dachu?

Instalacja fotowoltaiczna, która ma zaspokoić potrzeby gospodarstwa domowego, zajmuje sporo miejsca. Co więcej, aby była efektywna, musi być odpowiednio nachylona do kąta padania promieni słonecznych. Właśnie dlatego najczęściej montowana jest na dachu. Tam nie dość, że wygląda znacznie bardziej estetycznie, to jest mniejsze ryzyko zacienienia. Fotowoltaika może być zamontowana na dachu skośnym, płaskim lub w formie wolnostojącej na działce i umieszczona na specjalnych rusztowaniach. Jakie są zalety każdego z tych rozwiązań?

Panele fotowoltaiczne na dachu

Fotowoltaika na dachu przede wszystkim jest bardzo wydajna. Pod warunkiem, że umieści się ją pod odpowiednim kątem i w odpowiednim położeniu względem stron świata. Dzięki panelom fotowoltaicznym dachowym nie trzeba ingerować w przestrzeń dookoła domu – z powodzeniem można zapomnieć o tym, że ma się taką instalację. Nie wpływa w bardzo negatywny sposób na estetykę nieruchomości i jej otoczenie. Co więcej, jeśli ma się dach skośny, to instalacja fotowoltaiczna jest dość tania, gdyż nie wymaga dodatkowych rusztowań i innych elementów montażowych.

Panele fotowoltaiczne na gruncie

Zdarza się, że z różnych powodów nie można zamontować na dachu paneli fotowoltaicznych lub nie ma to sensu, bowiem instalacja nie byłaby efektywna. Wówczas trzeba postawić ją na gruncie. Rozwiązanie takie przede wszystkim gwarantuje łatwy dostęp w celu kontroli lub serwisu, ale również daje więcej możliwości zmiany ustawienia położenia, aby zwiększyć korzyści. Konstrukcja jest lepiej wentylowana. Fotowoltaika na gruncie pozwala wykorzystać niezagospodarowane tereny, ale bywa, że pod nią trzeba po prostu poświęcić część ogrodu. Niestety panele fotowoltaiczne na gruncie są droższe – trzeba ponieść dodatkowy koszt rusztowań, które muszą być bardzo stabilne.

Jak ustawić panele fotowoltaiczne?

Odpowiednie ustawienie paneli wpływa na efektywność pracy całej instalacji. Najlepsze wyniki generuje instalacja fotowoltaiczna skierowana na południe. Wówczas panele produkują energię przez cały dzień. Jeśli instalacja może być skierowana tylko na wschód lub zachód, zysk będzie zdecydowanie niższy. Co więcej, aby panele fotowoltaiczne umożliwiały maksymalny pobór energii, muszą być nachylone pod kątem 30-40°. Można to osiągnąć i na gruncie, i na dachu.

Warto wiedzieć, że na nic zda się montaż paneli fotowoltaicznych na działce, nawet w dobrym kierunku i pod właściwym kątem, jeśli obok będzie stał wysoki budynek, czy rosły drzewa, które będą rzucały cień na instalację. Właśnie dlatego, istotne jest nie tylko to, co tu i teraz, ale i w przyszłości. Z tego względu zdecydowanie lepiej jest położyć instalację fotowoltaiczną na dachu niż na gruncie. Jednak jeśli nie jest to możliwe, to poszukać takiego miejsca, które będzie dobrze nasłonecznione.

Dodaj komentarz