Ile należy zapłacić pracownikowi agencji nieruchomości?

Ile należy zapłacić pracownikowi agencji nieruchomości?

Sprzedaż nieruchomości z pośrednikiem ma większe szanse na powodzenie. Tzn. samemu również można sprzedać nieruchomość, ale trzeba pogodzić się z tym, że może być to zdecydowanie dłuższy proces. Lepiej zdać się na pośrednika, który na pewno nie będzie pracował za darmo.

Ile wynosi prowizja pośrednika nieruchomości?

Na ten temat panują już mity, które sprawiają, że potencjalni klienci mają pewne obawy co do tego, czy będzie ich stać na ewentualną zapłatę wynagrodzenia. Warto więc wyjaśnić kilka kwestii w tym temacie.

Nigdy nie można jednak odpowiedzieć na pytanie, ile dokładnie trzeba będzie zapłacić pośrednikowi nieruchomości. Prawdą jest jedna to, że prowizję należy liczyć jako procent od wartości nieruchomości. Bez obaw, nie trzeba będzie agentowi oddawać połowy tej wartości. Ta wysokość prowizji to na ogół od 2 do 3%od wartości sprzedawanej nieruchomości. Trzeba jednak zapytać o to dokładnie, ponieważ nie brakuje biur, gdzie ta prowizja jest zdecydowanie większa, np. 5%.

Kto płaci pośrednikowi nieruchomości?

Dla wielu osób może być to zaskoczeniem, ale prowizję płacą obydwie strony. Tak, zarówno ten, który sprzedaje, jak również ten, który nabywa. O ile jednak sprzedający płaci procent od wartości nieruchomości, tak w tym drugim przypadku prowizja ustalana jest w inny, często zależny od biura sposób.

Dlaczego w ten sposób? No cóż, każdy agent chciałby otrzymać za swoje starania stosowne wynagrodzenia. Sprzedający i nabywający musi być jednak świadom tego, że tylko dzięki profesjonalnej pomocy są w stanie doprowadzić do finalizacji transakcji – i to w szybki sposób. A za o tak naprawdę płaci się pośrednikowi nieruchomości.

Zakres obowiązków pośrednika nieruchomości

Niektórzy myślą, że pośrednicy to tak naprawdę tylko piękne słowa, których zadaniem jest “wciśnięcie” potencjalnemu klientowi danej ziemi, mieszkania, domu jednorodzinnego lub innego miejsca. Sytuacja wygląda nieco trochę inaczej, ponieważ agent nieruchomości musi tak naprawdę takich potencjalnych klientów znaleźć. To fakt, że wystawia on ogłoszenie w różnych miejscach, na głównej stronie swojego biura. Jednak sam też aktywnie musi poszukiwać klientów. Dlaczego? Ponieważ im później zostanie nieruchomość sprzedana, tym później na jego konto wpłynie wynagrodzenie.

Samodzielna sprzedaż nieruchomości – wbrew pozorom – nie jest taka łatwa. W szczególności, jeżeli ktoś nie zna praw rynkowych i nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, na co ma się tak naprawdę szykować. Jeżeli ktoś nie chciałby tracić cierpliwości, z góry powinien zdać się na pośrednika nieruchomości, który będzie aktywnie działał w tym właśnie temacie.

Dodaj komentarz