Jak obliczyć koszt wykończenia mieszkania?

Jak obliczyć koszt wykończenia mieszkania?

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym to znaczny komfort – taka nieruchomość spełnia najnowsze i najbardziej restrykcyjne wymagania dotyczące norm budowlanych. Jest to jednak związane także z pewną mniej komfortową kwestią, czyli z kosztami wykończenia mieszkania. Co na nie wpływa i jak się do tego przygotować?

Standard ma kluczowe znaczenie w kwestii kosztów

W nowoczesnym budownictwie dużą wagę przywiązuje się do standardu, w jakim ma być wykończone mieszkanie. Wymaga to nie tylko lepszych materiałów, ale też wykorzystywania bardziej zaawansowanych technik podczas pracy, co odbija się na kosztach. Na koszt wykończenia mieszkania składają się przede wszystkim dwie rzeczy, czyli zakup materiałów oraz robocizna. Trudniejsze prace będą znacznie kosztowniejsze. Dobrzy fachowcy, którzy cieszą się renomą i nie brak im klientów, mogą mieć znacznie wyższe stawki. Zdecydowanie się na takiego fachowca to jednak pewność, że wszystkie prace zostaną wykonane profesjonalnie.

Wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim pod klucz

Szykując się do prac wykończeniowych, warto założyć, że będzie to wymagało od jednego do trzech tysięcy złotych na każdy metr kwadratowy. W przypadku luksusowych apartamentów, do wykończenia których wykorzystuje się najwyższej jakości wysokogatunkowe materiały, koszt ten może się jeszcze zwiększyć. Wykończenie mieszkania warto uwzględnić podczas planowania kredytu hipotecznego. Przed rozpoczęciem szacowania kosztów należy dokładnie zaprojektować wszystkie elementy, które mają być wykonane. Pomoże to w przygotowaniu spisu niezbędnych materiałów.

Zakres prac wykończeniowych:

  • Wstawianie drzwi i okien
  • Układanie podłóg
  • Wykonywanie instalacji elektrycznych i sanitarnych
  • Malowanie ścian
  • Montaż mebli i zabudowy

Stawki za robociznę są zróżnicowane i zależą od tego, jak skomplikowane są prace, a także od regionu. W dużych miastach łatwiej o fachowców, ale ryzyko zatrudnienia osoby niewykwalifikowanej jest też znacznie wyższe. Dlatego warto zapłacić więcej, ale mieć pewność, że wszystko będzie wykonane w odpowiedni sposób. Zakładany budżet warto zawsze zwiększyć o około 15-20 procent ze względu na nieprzewidziane wypadku. Orientując się w tym, ile kosztuje wykończenie mieszkania, warto wziąć pod uwagę fakt, że zarówno ceny materiałów, jak i usług remontowych nieustannie rosną.

Co wpływa na koszt wykończenia mieszkania?

  • Jakość użytych materiałów
  • Poziom skomplikowania prac wykończeniowych
  • Lokalizacja

Przed wyborem fachowca warto sprawdzić, czy cieszy się on dobrą opinią. Niezależnie od tego, czy mieszkanie jest kupione za gotówkę, czy też na kredyt hipoteczny, należy wcześniej uwzględnić budżet na prace wykończeniowe lub remontowe.

 

Dodaj komentarz