Jak założyć biuro nieruchomości – kilka przydatnych porad

Jak założyć biuro nieruchomości – kilka przydatnych porad

Jeśli interesujesz się rynkiem nieruchomości i masz tzw. “smykałkę” do ich wyszukiwania i pozyskiwania klientów, warto pomyśleć o założeniu własnego biura nieruchomości. Zadajesz sobie pytanie: jak założyć biuro nieruchomości? Nie wiesz jak to zrobić i od czego zacząć? Ten artykuł na pewno będzie dla Ciebie dużym wsparciem w założeniu własnej działalności. Dzisiejszy rynek obrotu nieruchomościami nie wymaga od właściciela biura posiadania licencji ani odpowiedniego wykształcenia. Jest to bardzo duże ułatwienie przede wszystkim dla osób, które nie skończyły studiów kierunkowych. Rynek nieruchomości rozwija się bardzo dynamicznie na przestrzeni lat, ceny nieruchomości ciągle idą w górę, ale mimo to można zaobserwować rosnący popyt, dlatego biura nieruchomości są bardzo dobrymi pomysłami na rozwinięcie własnej działalności gospodarczej.

Jak założyć biuro nieruchomości?

Nie jest to takie trudne, jednak trzeba krok po kroku spełnić kilka warunków. Najważniejszą kwestią do załatwienia jest zgłoszenie działalności w urzędzie gminy, przez wpis do Centralnej Ewidencji Informacji i Działalności Gospodarczej – dotyczy to osoby fizycznej. W tym celu należy wypełnić wniosek CEIDG-1, który jest też wnioskiem o nadanie nr NIP i REGON i zgłoszeniem firmy do ZUS i urzędu skarbowego. W tym momencie decydujemy też o tym, kto będzie prowadził księgi rachunkowe naszej firmy. Podczas dokonywania rejestracji należy zgłosić także nr PKD, czyli pięcioznakowy symbol, oznaczający rodzaj prowadzonej działalności – w tym przypadku jest to nr 68.31.Z – Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami.

Następnie do 7 dni od założenia biura nieruchomości należy udać się do ZUS w celu zgłoszenia siebie do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. W przypadku zatrudnienia pracownika, jego też należy zgłosić do ubezpieczenia.

Podczas zakładania biura nieruchomości trzeba wykupić polisę ubezpieczeniową od odpowiedzialności cywilnej za ewentualne szkody powstałe w wyniku obrotu nieruchomościami. Jednakże taką umowę wystarczy zawrzeć przed dokonywaniem pierwszej transakcji.

W kolejnym kroku trzeba znaleźć lokal, który powinien znajdować się w dogodnym dla klienta miejscu, widocznym i oczywiście z miejscem parkingowym. Należy go wyposażyć w komputery i dostęp do Internetu oraz w inne sprzęty, które będą niezbędne do wykonywania pracy np. fax, telefon, drukarka, ksero i skaner. Dla pośrednika nieruchomości ważnym narzędziem pracy jest samochód z nawigacją, ponieważ większość spotkań z klientami odbywa się w terenie.

Warto też pomyśleć o pracowniku, ponieważ wyjeżdżając w teren, klienci mogą także zaglądać do firmy pod naszą nieobecność.

I na koniec zostaje reklama. Miejsce prowadzenia działalności musi być dobrze oznakowane, żeby klient wiedział jak dojechać do celu. Dobrym rozwiązaniem na poszerzenie listy docelowych klientów są reklamy w lokalnych gazetach, ulotki oraz banery reklamowe przy ulicach. Warto również założyć konto firmowe na portalach społecznościowych takich jak: Facebook, Instagram, czy Twitter. Dzięki temu informacja o nowo powstałym biurze nieruchomości, szybciej obiegnie interesujący nas obszar.

1 Comment

  1. Dobry artykuł. Krótko, zwięźle i na temat. Założenie własnego biura nieruchomości nie jest łatwym zadaniem. Wiążę się z tym wiele obowiązków. Podoba mi się, że w artykule zostały przedstawione najważniejsze aspekty przy zakładaniu biura. Z pewnością pomoże on osobą, które są zainteresowane rozpoczęciem własnej działalności.

Dodaj komentarz