Jak zostać agentem nieruchomości?

Jak zostać agentem nieruchomości?

Agent nieruchomości zyskuje w ostatnich czasach na popularności. Ludzie chcący kupić dom czy mieszkanie często nie mają zbyt wiele czasu lub nie czują się na siłach by samodzielnie znaleźć odpowiednią nieruchomość. Dlatego coraz częściej korzystają z pomocy agenta nieruchomości, który wyręczy ich w żmudnych poszukiwaniach. Pośrednik nie tylko znajdzie nieruchomość spełniającą wymagania klienta, ale także dostosuje oferty do budżetu, jakim kupujący dysponuje. Myślisz, że to praca dla Ciebie? Sprawdź, jak zostać agentem nieruchomości!

Do 2014 roku, aby zostać agentem nieruchomości konieczne było zdobycie państwowej licencji pośrednika nieruchomości. Obecnie wymóg ten został zniesiony, jednak nie oznacza to, że każdy może zostać agentem nieruchomości. W ustawie o gospodarce nieruchomościami przeczytamy, że: ”Pośrednik w obrocie nieruchomościami to przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą z zakresu pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. (art. 179a)”. Oznacza to, że aby zostać agentem nieruchomości musisz otworzyć własną firmę lub zatrudnić się w biurze nieruchomości. Mówiąc dokładniej, jeżeli jesteś osobą fizyczną możesz zostać agentem nieruchomości tylko wtedy, kiedy będziesz pracownikiem firmy zajmującej się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami.

Aby zostać agentem nieruchomości nie jest także konieczne ukończenie studiów związanych z nieruchomościami. Jednak biura nieruchomości mimo to chętniej zatrudniają osoby z wykształceniem z zakresu prawa, gospodarki nieruchomościami, ekonomii czy zarządzania. Dobry pośrednik powinien bowiem znać zagadnienia prawne, mieć rozeznanie na rynku, ale także posiadać umiejętności sprzedażowe czy negocjacyjne.

Jeśli jednak nie posiadasz wykształcenia, które ułatwiło by ci start w zawodzie możesz udać się na kurs dla pośredników nieruchomości. Zawierają one najważniejsze informacje wymagane w obrocie nieruchomościami, a ponadto opierają się na konkretnych przykładach. Dzięki temu łatwiej ci będzie przyswoić obowiązkowe zagadnienia, które powinny na początku wystarczyć. Pamiętaj jednak, że dobry agent nieruchomości cały czas się dokształca i śledzi rynek, dlatego odbycie kursu nie wystarczy – musisz być gotów na ciągłe pogłębianie wiedzy i doświadczenia. Duże znaczenie dla powodzenia w zawodzie agenta nieruchomości jest podążanie za trendami i znajomość sytuacji na lokalnym rynku. Bez tego ani rusz!

Co wybrać?

Wiesz już, jak zostać agentem nieruchomości. Zapewne zastanawiasz się teraz, która z opcji będzie lepsza. Naszym zdaniem na początku warto zatrudnić się „u kogoś”. Zdobędziesz w ten sposób doświadczenie i sprawdzisz się w roli pośrednika nieruchomości. Ponadto w razie jakichkolwiek problemów będziesz mógł udać się po poradę do przełożonego. Jeśli już będziesz czuł się na siłach, by samodzielnie działać na rynku możesz rozważyć założenie działalności.

Ubezpieczenie OC

Ważną kwestią jest konieczność posiadania przez agenta nieruchomości ubezpieczenia OC. Mówi o tym zapis w ustawie o gospodarce nieruchomościami, brzmiący: „Pośrednik w obrocie nieruchomościami podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. Jeżeli pośrednik w obrocie nieruchomościami wykonuje czynności przy pomocy innych osób, działających pod jego nadzorem, podlega on również ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone działaniem tych osób. (art. 181)”.

Oznacza to, że chcąc zostać agentem nieruchomości musisz zawrzeć z firmą ubezpieczeniową umowę. Kopię aktualnej polisy należy dołączyć do umów pośrednictwa jako załącznik. Koszt takiego ubezpieczenia waha się od kilkuset złotych do nawet kilkunastu tysięcy rocznie. Jest to zależne m.in. od sumy gwarancyjnej (minimum to 25.000 EUR) czy przychodów biura.

Agent nieruchomości poza doświadczeniem musi posiadać osobowość, która ułatwi mu pracę. Osoby na tym stanowisku powinny być otwarte, komunikatywne i kreatywne. Ogromnym plusem jest dyspozycyjność agenta – musi tak zarządzać czasem, aby w każdej chwili był gotów do spotkania z klientem.

Czy trudno jest zacząć pracę w zawodzie agenta nieruchomości?

Każda praca przedstawia swoje unikalne wyzwania, z jakimi musi poradzić sobie osoba chcąca ją rozpocząć. Dobrze jest wiedzieć, jak zostać agentem nieruchomości, trzeba być jednak również przygotowanym na to, co nas czeka na początku naszej działalności. Jeśli wcześniej pracowaliśmy jedynie na etacie, możemy odczuwać trudności w zarządzaniu naszym czasem. Brak szefa sterczącego nad głową może wielu skłonić do lenistwa, a złe zarządzanie czasem nigdy nie pozwoli na osiągnięcie sukcesu. Do momentu wypracowania swojej własnej, skutecznej rutyny może być nam ciężko w osiąganiu zamierzonych celów. Istotna jest więc przede wszystkim konsekwencja, zaangażowanie i chęci. Trzeba być także odpornym na stres i pogodzić się z tym, że zwłaszcza na początku nie wszystko może nam wyjść i z pewnością jak bardzo byśmy się nie starali, popełnimy jakieś błędy. Podstawą jest uczenie się z nich i wyciąganie wniosków. Po przetrwaniu początkowego trudnego okresu praca agenta nieruchomości możne sprawiać dużo satysfakcji i pomóc się rozwijać nie tylko zawodowo, ale też osobiście.

Ile zarabia agent nieruchomości?

Chcąc dowiedzieć się, jak zostać agentem nieruchomości, z pewnością ważna dla potencjalnego kandydata będzie także możliwa wysokość zarobków. Jest to w końcu odpowiedzialny i niełatwy zawód, w związku z czym można by się spodziewać odpowiedniej kompensacji finansowej. Rzeczywiście dla wielu może się ona okazać atrakcyjna. Trzeba jednak przygotować się na to, że pierwsze kilka miesięcy pracy nie wygeneruje początkującemu agentowi nieruchomości dosłownie żadnych dochodów. Jest to czas, który poświęca się na ogół na załatwienie wszystkich spraw formalnych i pozyskanie pierwszych klientów. Nie jest tajemnicą, że agenci nieruchomości zarabiają głównie z prowizji od sprzedaży. Oczywistym więc jest, że im więcej się sprzedaje, tym więcej się zarabia. Jednak już nawet początkujący agent nieruchomości przy odrobinie zaangażowania może liczyć na zarobki w okolicach 100 tysięcy złotych netto rocznie w pierwszych kilku latach prowadzenia działalności. Warto jednak wspomnieć, że skoro jest to system oparty na prowizjach, zarobki rzadko są stałe. W jednym miesiącu mogą wynieść ogromną sumę, a w drugiej, mniej udanym – znacznie mniejszą. Jest to wpisane w tego typu zawód. Ma to jednak swoje plusy. Z pewnością jest to praca, w której nasze zarobki dość mocno korespondują z włożonym wysiłkiem. Jeśli będziemy się mocno starać, aby rozszerzyć bazę klientów i sprzedawać jak najwięcej nieruchomości, to nasze zarobki z pewnością znacznie wzrosną. Wzrost dochodów przychodzi także z czasem, kiedy to wzmacnia się renoma naszej marki.

1 Comment

  1. Ja myślę, że najważniejszymi cechami agenta nieruchomości jest wiedza i dobre umiejętności interpersonalne, ja trafiłam na panią, która te obydwie cechy posiadała (biuro ABC DOM w Krakowie) i naprawdę wypadała profesjonalnie, a powierzona sprzedaż nieruchomości poszła jej szybko.

Dodaj komentarz