Jaką rolę pełni agent nieruchomości i czy warto się na niego zdecydować?

Jaką rolę pełni agent nieruchomości i czy warto się na niego zdecydować?

Transakcje mające miejsce w trakcie obrotu nieruchomościami nie należą do najprostszych procesów. Choć mogłoby wydawać się, że nie są one tak skomplikowane, w rzeczywistości wymagana jest od nas duża uważność i wiedza. Dzieje się tak w szczególności wtedy, gdy chcemy samodzielnie wszystko zorganizować. W takich przypadkach koniecznym jest poświęcenie czasu na dokładny research sytuacji rynkowej. Musimy zorientować się w aktualnych i prognozowanych cenach, a także zdobyć wiedzę z zakresu wszelkich formalności, które potrafią skutecznie spędzić sen z powiek niejednemu z nas. Brak specjalistycznej wiedzy oraz doświadczenia może doprowadzić do tego, że nie osiągniemy postawionego sobie celu lub będziemy usatysfakcjonowani. Może to dotyczyć rozmaitych kwestii, w tym na przykład sprzedaży domu. Może okazać się, że otrzymamy za niego o wiele mniej niż wskazywałaby na to sytuacja na rynku nieruchomości. Z drugiej strony, możemy potknąć się na niezbędnej do dopełnienia dokumentacji. W celu uniknięcia nieprzyjemności powodujących mniej lub bardziej poważnych konsekwencji, warto zainteresować się tym kim jest i co może pośrednik nieruchomości.

Pośrednik nieruchomości – kim jest?

Zanim przejdziemy do tego, czy w ogóle warto podjąć współpracę z agentem nieruchomości, warto nakreślić kim on tak naprawdę jest. Pośrednik, lub inaczej agent, zajmuje się przeprowadzaniem transakcji na rynku nieruchomości. Możemy do nich zaliczyć sprzedaż, kupno, wynajem czy najem domów bądź mieszkań. Wykonuje on czynności w imieniu klienta, który wyraził na to zgodę podpisując stosowne dokumenty. Pośrednik nieruchomości może działać w ramach większego biura zrzeszającego więcej niż jednego agenta. Natomiast może być również tak zwanym freelancerem, który działa na własną rękę i posiada jednoosobową działalność gospodarczą. Jeszcze nie tak dawno temu, osoba, która chciała podjąć się tego zawodu była zobowiązana do uzyskania odpowiedniej licencji. Jednak aktualnie nie jest ona wymagana. Do rozpoczęcia swojej działalności, wystarczy zarejestrowanie firmy oraz ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Pamiętajmy, że wcale nie oznacza to, że jakość usług spadła, ponieważ pośrednicy nieustannie się dokształcają.

Zakres obowiązków

Wiedząc już kim jest pośrednik nieruchomości, warto wspomnieć jaki jest jego zakres obowiązków i czego możemy od niego wymagać. W zależności od charakteru przeprowadzanej transakcji ma on nieco inne zadania do wykonania. Natomiast przy każdej z nich będzie stanowił nieocenione wsparcie, a tym samym ściągnie z nas ogrom towarzyszącego stresu pojawiającego się z uwagi na powagę sytuacji. W momencie, gdy pośredniczy on w sprzedaży nieruchomości, swoją pracę rozpoczyna od wykonania wyceny i skonstruowania stosowanej oferty. Zostaje ona później opublikowana na odpowiednich stronach internetowych, by móc trafić do potencjalnych kupców. Kiedy telefony zaczynają dzwonić, a zainteresowane osoby chcą obejrzeć mieszkanie, agent ma za zadanie pokazać im lokal. Finalnie podpisuje umowę z przyszłymi domownikami i dopełnia wszelkich formalności. Co więcej, okaże się niezastąpiony, gdy przyjdzie czas na negocjację ceny.

Czy powinniśmy decydować się jego usługi?

Posiadając już nieco wiedzy, warto odpowiedzieć sobie na pytanie czy powinniśmy zdecydować się na podjęcie współpracy z agentem nieruchomości. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ wszystko zależy od indywidualnych czynników, które samodzielnie powinniśmy wziąć pod uwagę. Pośrednik bez wątpienia wiele ułatwia. Pozwala nam spokojnie przejść przez cały proces konkretnej transakcji. Dzięki niemu zyskujemy gwarancję, że żadna niezbędna dokumentacja nie zostanie pominięta. Co więcej, możemy być pewni, że cena sprzedawanej czy kupowanej nieruchomości będzie dla nas korzystna. Natomiast wiąże się to również z kosztami jakie będziemy zobowiązani ponieść za jego pracę. W zależności od naszej sytuacji musimy zastanowić się nad tym, co okaże się dla nas korzystniejsze.

Dodaj komentarz