Jakie są rodzaje grzejników pokojowych?

Jakie są rodzaje grzejników pokojowych?

Grzejniki pokojowe są coraz częściej wykorzystywanym sposobem ogrzewania domów i pomieszczeń. Kiedyś spotkać można było powszechnie grzejniki żeliwne, przede wszystkim w blokach. Obecnie jednak wybierać możemy pomiędzy wieloma różnymi rodzajami grzejników, w zależności od naszych potrzeb i preferencji. Różnią się one między innymi materiałem, z którego są zrobione oraz sposobem, w jaki ogrzewają pomieszczenie.

Sposób przekazywania ciepła

Wyróżnić można dwa sposoby przekazywania ciepła przez grzejniki pokojowe https://mat-dom.pl/grzejniki-pokojowe/. Wiele typów grzejników łączy w sobie oba z nich, przy czym zazwyczaj jeden jest dominujący, a drugi jedynie dodatkowy. Są nimi konwekcja i promieniowanie. Konwekcja działa na tej zasadzie, że dołem do grzejnika dostaje się powietrze zimne, w środku jest ono ogrzewane i wypuszczane z powrotem do pomieszczenia. Nie zaburza to naturalnej cyrkulacji powietrza, wobec czego w większości przypadków ciepło powinno rozchodzić się po pomieszczeniu równolegle. Dzięki temu unikniemy takiej sytuacji, w której miejsca najbliżej grzejnika są gorące, a te bardziej od niego oddalone – zimne. Jeśli zaś chodzi o promieniowanie, to zachodzi ono na powierzchni grzejnika i ogrzewa dzięki temu najbliższą okolicę, nie nadaje się więc do pełnego ogrzania całego pomieszczenia. W związku z tym większość grzejników korzysta głównie z konwekcji, a promieniowania w ogóle lub jest ono tylko dodatkiem.

Typy grzejników pokojowych

Pierwszym z nich, niegdyś najpopularniejszym, jest grzejnik żeliwny. Obecnie nieco wraca do łask z powodu mody na przedmioty typu retro. Jest on jednak ciężki i stosunkowo trudny w czyszczeniu, wobec tego nadaje się głównie do pomieszczeń wilgotnych, w których nie sprawdziłyby się inne grzejniki. Działa w dużej mierze na zasadzie konwekcji, jednak robi także niewielki użytek z promieniowania. Podobnie funkcjonują grzejniki stalowe. Są one odpowiednim wyborem zwłaszcza dla osób, które cenią sobie możliwość dokładnej i szybkiej regulacji komfortu cieplnego w danym pomieszczeniu. Ich jeszcze lżejszą i szybciej nagrzewającą się alternatywą są grzejniki aluminiowe, a także miedziane. Istnieje także inna możliwość – grzejniki konwektorowe, a więc działające całkowicie na zasadzie konwekcji. Są one zazwyczaj małe i łatwe w transporcie. Ciężko im będzie funkcjonować jako główne źródło ogrzewania, ale doskonale nadają się do docieplania pomieszczeń poza sezonem grzewczym. Warto wspomnieć, że wszystkie rodzaje grzejników występują także w różnych kształtach, kolorach i wariantach, więc łatwo można je również dopasować do aranżacji danego pomieszczenia.

Grzejniki pokojowe obecnie są czymś tak zróżnicowanym, że każdy niezależnie od swoich potrzeb powinien być w stanie znaleźć wśród nich coś dla siebie.

Dodaj komentarz