Kto może zostać operatorem wózka widłowego? 

Operator wózka widłowego to obecnie rozchwytywany zawód. Zarówno w kraju, jak i za granicą poszukiwani są wykwalifikowani pracownicy fizyczni. Każda dodatkowa umiejętność oraz uprawnienia przyczyniają się do lepszych zarobków i stabilnego zatrudnienia. Jeśli więc chcesz zapewnić sobie ciągłość pracy, to warto zainwestować w kursy doszkalające. Jedną z możliwości są szkolenia na wózki widłowe http://www.centrumszkolen.net/. Zobacz, kto może zostać operatorem wózka widłowego i jak ubiegać się o uprawnienia. 

Kto może zostać operatorem wózka widłowego? 

Operatorem wózka widłowego może zostać prawie każdy. Nie trzeba spełniać wiele wymogów, za to konieczne jest zdanie egzaminu. Upoważnia on do otrzymania uprawnień. Jest także poświadczeniem, że umiemy bezpiecznie operować urządzeniem i znamy zasady związane z bezpieczeństwem pracy. Jakie więc warunki trzeba spełniać, żeby zostać operatorem wózka widłowego? 

Żeby móc zostać operatorem wózka widłowego, przede wszystkim musisz mieć ukończone 18 lat oraz posiadać co najmniej wykształcenie podstawowe. Oprócz tego musisz uzyskać zaświadczenie od lekarza, że nie posiadasz żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania zawodu. Co może stać na przeszkodzie? W uzyskaniu uprawnień może przeszkodzić Ci nadciśnienie, znaczne problemy ze wzrokiem, epilepsja oraz zaburzenia o podłożu psychicznym. 

Jak zostać operatorem wózka widłowego? 

Jeśli spełniasz powyższe wymogi, to bez problemu możesz podejść do kursu na operatora wózka widłowego. Ukończenie kursu, a następnie zdanie egzaminu jest obowiązkowe. Jak wygląda kurs na wózki widłowe? Szkolenie składa się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. W tej pierwszej poznasz konstrukcję wózka widłowego, metody prawidłowej konserwacji urządzenia, oraz zasady bezpiecznego użytkowania. Z kolei część praktyczna, jak już się możesz domyślać, poświęcona jest obsłudze wózka widłowego. 

Na dwie części podzielony jest także egzamin. W pierwszej kolejności komisja egzaminacyjna sprawdza wiedzę teoretyczną kandydata. Natomiast w części praktycznej będziesz musiał wykazać się umiejętnością płynnej i bezpiecznej jazdy wózkiem widłowym. Zdany egzamin jest równoznaczny z uzyskaniem uprawnień do wykonywania zawodu operatora wózka widłowego. Pamiętaj jednak, że są one czasowe. Po 5 lub 10 latach będziesz musiał złożyć podanie o przedłużenie uprawnień. Jest to jednak bezpłatne. Podsumowując, żeby zostać operatorem wózka widłowego, musisz ukończyć kurs oraz zdać egzamin. Takie uprawnienia zwiększą Twoją wartość, jako pracownika, na rynku pracy. 

Dodaj komentarz