Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki?

Kupno działki budowlanej to pierwszy krok do realizacji marzenia o własnym domu. Wiele osób podejmuje decyzje zakupowe w oparciu o emocje, nie biorąc pod uwagę ważnych czynników, które wpływają na przyszłe użytkowanie domu i gruntu.

Przeznaczenie działki

Dla wielu osób położenie placu budowy, a zwłaszcza otoczenie oraz widok z okna ma ogromne znaczenie. Wielu mieszkańców miast decyduje się na zakup gruntów poza miastem lub na wsi, ponieważ chcą mieszkać w spokojnej okolicy, z dala od miejskiego zgiełku. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie działki na takich terenach nadają się pod zabudowę, a plan zagospodarowania terenu jest najważniejszym czynnikiem decydującym o potencjale rozwojowym. Jest to lokalny dokument prawny, który jasno określa, czy działka może być na niej zabudowana oraz określa wszystkie parametry, jakie musi spełniać przyszły dom. Jeżeli gmina nie posiada planu zagospodarowania przestrzennego, pierwszym krokiem jest złożenie wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, która zawiera wstępne informacje o możliwości zabudowy gruntu. 

Wymiary oraz kształt działki budowlanej

Przy budowie domu ważny jest kształt działki. Najlepiej sprawdzają się działki prostokątne i kwadratowe, ponieważ najłatwiej je zagospodarować. Musimy jednak wziąć pod uwagę nie tylko kształt działki, ale również wymiary. Wąskie działki ograniczają możliwości zabudowy. Jeśli ktoś zastanawia się nad kupnem takiej działki, warto upewnić się, że można na niej wybudować swój wymarzony dom, zachowując minimalną wymaganą przez prawo odległość od granicy działki.

Jednak nie zawsze trzeba od razu odrzucać działki o kształcie trójkąta czy trapezu. Jeśli są one dość duże, nie będzie problemów z budową domu. Ich atutem może być fakt, że są przeważnie tańsze od działek kwadratowych i prostokątnych.

Historia działki

Przed podjęciem decyzji o zakupie gruntu należy również zapoznać się z jego historią. Ważne jest, aby wiedzieć, czy działka była już kiedyś zabudowana, ponieważ mogą na niej pozostać fundamenty, które należy usunąć przed rozpoczęciem budowy. Jeśli działka znajduje się w pobliżu dużej rzeki, warto dowiedzieć się, czy w przeszłości w okolicy nie występowały powodzie. Warto omówić to nie tylko ze sprzedawcą, ale także z mieszkańcami okolicy, zwłaszcza starszymi, którzy być może pamiętają, co działo się kilkadziesiąt lat temu.

Teren wokół nieruchomości jest niezwykle ważny, jeśli chodzi o komfort mieszkania w przyszłości. Jednak nie tylko obecne otoczenie nieruchomości ma znaczenie, ale także to może powstać w przyszłości na tym terenie. Znamy przypadki, gdy na wymarzonej działce w zacisznych miejscach zaczęto budować domy, po czym okazało się, że w okolicy wybudowana została autostrada przez co mieszkańcy mogli zapomnieć o ciszy i spokoju.

Dodaj komentarz