Odrolnienie działki jest niezbędne przed rozpoczęciem budowy

Odrolnienie działki jest niezbędne przed rozpoczęciem budowy

Coraz częściej dostrzeganym zjawiskiem jest migracja ludzi z dużych miast na przedmieścia. W związku z tym tereny rolnicze, które do niedawna służyły wyłącznie jako ziemie uprawne, są coraz chętniej nabywane przez inwestorów, którzy chcą wykorzystać je w celach budowlanych.

Dlaczego warto odrolnić działkę?

Tereny pierwotnie przeznaczone na ziemie uprawne nie nadają się do budowy ze względów prawnych – nie uda się otrzymać pozwolenia na budowę w miejscu, w którym plan zagospodarowania przestrzennego nie przewiduje żadnej zabudowy. Zmiana tych zapisów jest możliwa, ale wymaga odpowiedniego zaangażowania i załatwienia szeregu kwestii urzędowych. Przed zakupem ziemi warto zawsze upewnić się, czy jest to ziemia rolna, czy też można już na niej budować. Właściciel, który dopełni tych formalności przed sprzedażą ziemi, może liczyć na znacznie korzystniejszą ofertę sprzedaży swojego terenu. Konieczność odrolnienia działki może oznaczać nie tylko dodatkowe koszty, ale też wymagać poświęcenia czasu. Urzędnicy nie wydają decyzji od ręki, lecz wymaga to oczekiwania na decyzję, która nie zawsze będzie pozytywna.

Zmiana planu zagospodarowania terenu – kiedy jest potrzebna?

Po uzyskaniu zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego, należy jeszcze wykonać jeden krok. Konieczne jest bowiem wyłączenie danego gruntu z produkcji rolnej. Po zakończeniu tych działań można starać się o pozwolenie na budowę na tego typu działce. Działania te znacznie podnoszą wartość nieruchomości. Dokumenty i wnioski dotyczące zmiany przeznaczenia gruntu składa się do właściwego urzędu gminy lub miasta. Takie działanie jest związane z koniecznością uiszczenia opłat administracyjnych i urzędowych. Przed sprzedażą gruntu warto dowiedzieć się, jak odrolnić działkę i sprawić, żeby możliwe było zbudowanie na niej domu.

Odrolnienie działki wymaga:

  • Zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego
  • Wyłączenia gruntów z produkcji rolnej

Wysokość niezbędnych opłat dotyczących wyłączenia działki z produkcji rolnej uzależniona jest przede wszystkim od jakości gleby. Im wyższej klasy glebę chce się odrolnić, tym większa będzie opłata. W niektórych przypadkach postawienie domu mieszkalnego jest zwolnione z kosztów odrolnienia. Do wniosku o zmianę warunków zabudowy należy dołączyć odpowiedniego rodzaju mapy ewidencyjne, wypisy z rejestru gruntów i dokumentację geodezyjną. Wszystkich tych formalności należy dokonać jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na budowę nieruchomości. Warto wcześniej skontaktować się z urzędem i dowiedzieć się, jakie załączniki będą potrzebne. Uzyskanie niektórych z nich może być związane z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów.

Dodaj komentarz