Pompy ciepła – czym są i jak działają?

Pompy ciepła są to innowacyjne urządzenia grzewcze, z których można korzystać jednakowo do ogrzewania domu, ale także do podgrzewania wody użytkowej. Wymienia się parę rodzaju pomp, różniących się od siebie źródłem, z którego pobierane jest ciepło, efektywnością oraz kosztami zakupu i instalacji.

Czym są pompy ciepła?

Jest to tani i ekologiczny sposób ogrzewania domu. Takie urządzenia są w stanie funkcjonować bezawaryjnie przez wiele lat. To efektywny sprzęt pobierający energię cieplną z otoczenia budynku, która przy pomocy prądu zamieniania jest w energię użytkowaną do ogrzewania danego obiektu, wody użytkowej czy też chłodzenia wnętrz w okresie letnim. Nie jest to więc zwykła alternatywa dla kotła. Pompa ciepła należy do dużego systemu składającego się ze źródła dolnego (grunt, powietrze albo woda), samej pompy (czerpiącej ciepło z otoczenia) oraz źródła górnego (instalacji grzewczej budynku).

W jaki sposób działają pompy ciepła?

Wszelkie te urządzenia działają w dosyć podobny sposób, ponieważ korzystają z powszechnego zjawiska powiązanego z gazami. Podczas sprężania gazu, wzrasta jego temperatura. W chwili rozprężenia gazu jest natomiast wchłaniania z otoczenia spora ilość ciepła. Sprężarka jest najważniejszą częścią pomp ciepła. Za jej pomocą czynnik grzewczy krąży w środku pompy ciepła, a kiedy gaz paruje, wówczas odbiera ciepło z otoczenia, skrapla je i wysyła do instalacji. Można więc powiedzieć, że pompa ciepła wymusza przepływ ze strefy o niższej temperaturze do strefy o temperaturze wyższej.

W jaki sposób wybrać pompę ciepła?

Wykorzystanie pompy ciepła jest jednym z najbardziej ekonomicznych sposobów na ogrzewanie domu. Aby zapewnić jednak pompie długą żywotność, a sobie niskie rachunki, trzeba we właściwy sposób dobrać jednostkę do danego budynku. Przed zakupem warto porównać ze sobą parę urządzeń oraz ich parametry. W wyborze prawidłowego sprzętu pomoże oczywiście specjalista posiadający ogromną wiedzę. Może być to sam projektant instalacji grzewczych czy też ich instalator. Dobór odpowiedniej pompy ciepła nie jest wcale taki prosty, warto więc skorzystać z fachowej porady.

Dodaj komentarz