Umowa przedwstępna sprzedaż nieruchomości – to musisz wiedzieć

Sprzedaż mieszkania to nie taka prosta sprawa. Zanim podpiszemy właściwą umowę przed notariuszem, przydatne może być spisanie tzw. umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości. W ten sposób obie strony transakcji mogą ochronić swoje interesy. Z naszego artykułu dowiesz się, dlaczego czasami warto spisać umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości.

Finalizacja sprzedaży mieszkania to dla wielu osób upragniony moment, na który trzeba czekać tygodniami lub miesiącami. Znalezienie zdecydowanego kupca oferującego zapłatę w odpowiadającej nam kwocie stanowi poważne wyzwanie. Z pomocą przychodzi platforma Nskup.pl – najszybszy sposób na sprzedaż mieszkania, dzięki której transakcja pójdzie w sprawnym tempie. Kiedy mamy już kupca, sprzedaż może się nieco przeciągać z wielu różnych powodów. Wtedy warto zadbać o to, by interesy obu stron transakcji były zabezpieczone. Jak to zrobić? Najlepiej podpisać umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości. Jakie jest jej założenie? Zapraszamy do lektury!

Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości – co to jest?

Taki rodzaj umowy to świetny sposób na to, aby mieć pewność, że ostateczna umowa dojdzie do skutku. Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania staje się doskonałym rozwiązaniem, kiedy kupujący nie posiada jeszcze pełnej kwoty potrzebnej do zakupu. Może to być np. związane z oczekiwaniem na sprzedaż innej posiadanej przez niego nieruchomości lub przedłużającą się procedurą ubiegania się o kredyt hipoteczny. Za pomocą umowy przedwstępnej zobowiązujemy się do podpisania umowy przyrzeczonej, czyli tej finalizującej sprzedaż mieszkania. W jej wyniku może być również wpłacona zaliczka, jednak nie jest to element obowiązkowy.

W trakcie podpisywania takiej umowy nie jest wymagana obecność notariusza, choć możliwa. Decydując się na zawarcie jej w formie aktu notarialnego daje jeszcze większą pewność, że dojdzie do transakcji. Oprócz tego mamy gwarancję, że dokument został przygotowany zgodnie z obowiązującymi przepisami. 

Co powinna zawierać umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania?

Dokument ten w dużej mierze zależy od preferencji obu stron co do warunków, które muszą się znaleźć w umowie. Istnieją jednak elementy, które koniecznie muszą się tam znaleźć. W umowie przedwstępnej sprzedaży mieszkania należy wskazać strony transakcji. Warto pamiętać, aby wymienieni zostali wszyscy aktualni właściciele mieszkania. Nieodzownym elementem jest także opis nieruchomości stanowiącej przedmiot sprzedaży ze wskazaniem numeru księgi wieczystej. Aby umowa była dobrym zabezpieczeniem, powinna również uwzględniać ostateczną cenę sprzedaży ustaloną już po wszelkich negocjacjach.

Dodaj komentarz