Wilgoć w łazience – jak jej zapobiec?

wentylator lazienkowy

Wilgoć w domu to bardzo niefortunny scenariusz, a najczęstszym problemem jest ona z oczywistych względów w łazience. Jeśli już się ona pojawi, jej usunięcie będzie nas kosztowało niemało nerwów i pieniędzy. Nie możemy też takiego problemu zlekceważyć, ponieważ wilgoć szybko prowadzi do powstawania pleśni i grzybów, które to z kolei mają negatywny wpływ na zdrowie. Wobec tego warto działać profilaktycznie i upewnić się, że nie będziemy mieli tego typu problemów. Istotne są tutaj przede wszystkim wentylatory łazienkowe https://mat-dom.pl/wentylatory-azienkowe/ , ale nie tylko. W takim razie jak zapobiec wilgoci w łazience?

 

Odpowiednio dobierz wentylator

Wentylator należy dobrać przede wszystkim pod względem tego, jak duże jest pomieszczenie i czy na przykład znajdują się w nim okna. Jeśli wybór odpowiedniego wentylatora przekracza nasze możliwości, warto nie zgadywać, a po prostu poprosić o pomoc specjalistę. W ten sposób oszczędzimy sobie wiele problemów w przyszłości. Co ważne, obecnie wśród wentylatorów istnieje duża różnorodność pod względem sposobu ich działania. Niektóre włączają się po naciśnięciu przycisku, inne działają na podstawie czujnika ruchu, a jeszcze inne mają sensor wilgoci i rozpoczynają działanie dopiero wtedy, kiedy uznają, że pojawiła się taka potrzeba. W praktyce wentylator w większości przypadków nie musi działać całą dobę, a jedynie wtedy, (lub krótko po) kiedy w łazience będzie szczególnie wilgotno, na przykład z powodu włączonego prysznica.

 

Zadbaj o odprowadzanie wilgoci

Większość drzwi łazienkowych może wylegitymować się albo co najmniej kilkoma otworami, albo podciętym dołem. Jest tak nie bez przyczyny. Dzięki temu nawet przy zamkniętych drzwiach świeże powietrze może swobodnie swobodnie docierać do pomieszczenia. Jeśli jednak w naszej łazience nie ma żadnych okien, to nawet mimo otworów w drzwiach warto przez większość czasu pozostawiać je jeśli nie całkowicie otwarte, to chociaż uchylone.

 

Zabezpiecz ściany i podłogę

Nie bez powodu w łazienkach w większości przypadków spotkać można kafelki, zarówno na ścianach, jak i na podłodze. Zapewniają one bardzo dobrą ochronę przed wilgocią, chociaż nie całkowitą. Wobec tego jeszcze na etapie budowy warto zabezpieczyć ściany i podłogę specjalnym żelem lub pianką chroniącą przed wilgocią.

Sprawne i dobrze dobrane wentylatory łazienkowe to podstawa, jeżeli nie chcemy mieć później problemów z wilgocią, chociaż oczywiście nie jest to jedyne, o co powinniśmy zadbać. Nie warto chodzić na skróty i rezygnować z dodatkowych zabezpieczeń, ponieważ w przyszłości będziemy po prostu tego żałować, zarówno pod względem finansowym, jak i zdrowotnym.

Dodaj komentarz