Wiele słyszy się oraz czyta o przewadze zamieszkiwania w prywatnym, odrębnym domu mieszkalnym, negując jednocześnie, jako miejsce zamieszkania nawet najlepiej wyposażone mieszkanie w bloku osiedlowym. Taka ocena jest słuszna, szczególnie wtedy , gdy nasze dążenia związane są ze swoistą izolacją od szerokiej rzeszy sąsiadów, którzy mogą przecież mieć różne przyzwyczajenia, niekoniecznie zgadzające się z naszym stylem życia.
Dom prywatny, gwarantuje nam, nie tylko realizację naszych potrzeb, ale i marzeń, związanych chociażby z posiadaniem tarasu, patio, czy własnego, niekoniecznie dużego ogrodu, zaplanowanego w zgodzie z naszym gustem, a stworzonego przy pomocy architekta krajobrazu, który jest w stanie zrealizować wszelkie nasze wyobrażenia o otoczeniu domu.
Obowiązki przyszłego posiadacza domu.
Zadania ciążące na przyszłym inwestorze czasem na wstępie mogą zniechęcać, bądź nawet przerażać. Jednak dobrze zrealizowany plan budowy oraz współpraca z zatrudnionym, fachowym, kierownikiem budowy, szybko niweluje wszelkie obawy. Przede wszystkim działka musi posiadać status działki budowlanej, ponadto gwarantować dostęp do źródła prądu i kanalizacji, bowiem te inwestycje są wstępem do realizacji dalszych poczynań.
Stworzenie szalunku i fundamentów, czyli bazy, na której będzie realizowany plan domu, wymaga również zatrudnienia ekipy, która wypełni odpowiednią zaprawą stworzony szalunek, fundamenty zazwyczaj utwardzają się po kilku dniach, wtedy można przystąpić do dalszych działań.
Kształtowanie ścian nowego budynku.
Doświadczony kierownik budowy, zgłoszony oficjalnie w odpowiednim dziale urzędu, którego ambicją powinno być szybkie stworzenie zarysu nowej budowli, jako potencjalnego budulca zazwyczaj poleca cegły typu pustaki ,,Max”, o dużych gabarytach, jednocześnie w pełni nadające się do szybkiego stworzenia ,,surowego” stanu budynku. Powstanie ścian wymarzonego domu, w pełni satysfakcjonuje inwestora i motywuje do dalszych działań.
Typ więźby dachowej i otoczenia domu.
Aby w pełni wykorzystać naturalne materiały nadające się do stworzenia, już na wstępie, charakteru otoczenia domu, wielu inwestorów wykorzystuje glebę, bez względu na jej rodzaj, która pozostała po wykopie rowów fundamentów do utworzenia skalniaka, wznoszącego się ponad poziom, pozostałego gruntu, otaczającego południową ścianę domu, gdyż rośliny naskalne wymagają silnego nasłonecznienia, w tej części, jako materiał zdobniczy wykorzystuje się również kamienie, czy skały np. piaskowce, doskonale uzupełniające estetykę tego miejsca.
Kwestią sporną, często staje się kształt więźby dachowej, która zgodnie z zasadą budownictwa, powinna być dostosowana do warunków atmosferycznych rejonu, w którym powstaje dom, na przykład na terenach górskich, dach powinien być spadzisty, by ułatwiał spadek zwałów śniegu podczas zimy, zaś na terenach płaskich można pozwolić sobie na większą inwencję. Jednak jak wspomniano wcześniej jest to kwestia sporna, wynikająca z planów i życzeń inwestora.