Remont czy przebudowa nawierzchni asfaltowych?

Nawierzchnia, po której dziennie poruszają się setki, jeśli nie tysiące pojazdów, powinna być zarówno wyjątkowo trwała, jak i bezpieczna oraz komfortowa dla jej użytkowników. Aby mogło się tak stać, musi zostać wykonana należycie, z wysokiej jakości, wyselekcjonowanych materiałów, w oparciu o odpowiedni projekt, przez wykwalifikowanych do tego pracowników.

Nawet mimo należytego wykonania i zastosowania wysokiej klasy materiałów, z czasem nawierzchnia asfaltowa i tak ulega zużyciu. Nie bez znaczenia na jej stan są bowiem zmieniające się warunki atmosferyczne oraz oddziaływanie stale przejeżdżających po niej pojazdów. Najczęściej obserwujemy występujące w powierzchni asfaltowej koleiny, spękania czy ubytki. Wymagane jest także kontrolowanie nawierzchni, aby móc ocenić jej stan i zadziałać odpowiednio wcześnie, aby wyeliminować kosztowną wymianę całej nawierzchni asfaltowej.

Jakie działania naprawcze podjąć – remont czy przebudowa?

Ocena stanu nawierzchni odbywa się zarówno na podstawie oceny wizualnej oraz bardziej zaawansowanej, polegającej na badaniach terenowych oraz laboratoryjnych. Na podstawie takich badań trzeba bowiem zdecydować czy należy przeprowadzić remont czy przebudowę powierzchni asfaltowej.

Najważniejszym elementem oceny jest nośność nawierzchni, czyli jej zdolność do przenoszenia obciążeń. Jeśli przeprowadzający badania stwierdzą, że nośność jest wystarczająca, nawierzchnia asfaltowa może zostać poddana remontowi. Są to zabiegi mniej wymagające i szybsze do przeprowadzenia, które mają na celu poprawę komfortu użytkowania danej nawierzchni, a także zwiększenie bezpieczeństwa poruszania się po niej pojazdów. W przypadku gdy nośność nie jest wystarczająca, remont się nie sprawdzi i wymagana będzie przebudowa nawierzchni drogowej, która dostosuje nośność do obciążenia ruchem.

Komu powierzyć prace nad nawierzchnią asfaltową?

Roboty drogowe to szczególny charakter zlecenia, do którego nie powinniśmy podchodzić na chybił trafił, a raczej poszukać wykwalifikowanej firmy, która ma doświadczenie w świadczeniu tego typu usług. Na wytrzymałość powierzchni asfaltowej wpływa nie tylko jakość zastosowanym materiałów ale także odpowiednie ich zastosowanie, czyli niezbędni będą także wykwalifikowani i doświadczeni pracownicy. Co więcej, nawierzchnie asfaltowe to nie tylko drogi publiczne ale także parkingi, place, drogi wewnętrzne i posesje prywatne.

Niezależnie na jakim zakresie prac nam zależy, zawsze warto postawić na sprawdzoną i polecaną firmę https://bet-pol.com/. To gwarancja szerokiego wachlarza usług, takiego jak m.in. położenie asfaltu, naprawa asfaltu, odtworzenie nawierzchni, asfaltowanie posesji prywatnych czy osadzenie studzienek oraz doświadczenia i wysokiej jakości usług. Wszystko to dzięki wykwalifikowanej kadrze i wykorzystaniu nowoczesnego parku maszyn.

Dodaj komentarz