Ceny mieszkań w Warszawie – jak się kształtują i od czego zależą?

Ceny mieszkań w Warszawie – jak się kształtują i od czego zależą?

Cena za metr kwadratowy mieszkania w Warszawie stale rośnie. A na to wpływ ma szereg czynników. Nie tylko lokalizacja i to, że jest to stolica, determinują stawki. Duże znaczenie mają również inne czynniki, jak popyt. Bo jak wiemy, jest popyt to jest i podaż. Gdyby nie było zainteresowania mieszkaniami w Warszawie, być może developerzy również zeszliby z cen. Ale stolica przyciąga lepszym życiem jak magnes. Każdego roku napływają ludzie z różnych zakątków Polski, podejmują pracę i szukają mieszkania. Dlaczego Warszawa jest najdroższym miejscem pod względem cen nieruchomości na mapie Polski?

11 rzeczy, które wpływają na ceny mieszkań w stolicy

Rynek pierwotny kieruje się własnymi prawami, ale zależny jest od różnych gałęzi gospodarki oraz od miejsca. Na cenę nieruchomości w Warszawie mają wpływ:

topniejąca ilość gruntów przeznaczonych pod zabudowę- są one droższe bo cenniejsze, a to przekłada się na kwotę za metr kwadratowy mieszkania,
koszty związane z pozwoleniami,
firmy budowlane- w Warszawie życie jest droższe, więc i one mają wyższe stawki za pracę, developer ponosi większy koszt związany z budową bloku,
ceny produktów budowlanych- w stolicy praktycznie wszystko jest droższe,
odległość od centrum miasta- im dalej, tym taniej,
prestiż dzielnicy- im bardziej prestiżowa dzielnica, tym droższe mieszkania,
lokalizacja- dobra komunikacja z centrum miasta, bliskość placówek oświatowych, medycznych, sklepy itd.,
wyższe zarobki mieszkańców- Warszawiacy więcej zarabiają zazwyczaj niż osoby na tych samych stanowiskach, ale w innych miastach, zatem mogą sobie pozwolić na większy kredyt czy by zapłacić więcej w gotówce za mieszkanie,
rozkład nieruchomości, piętro (zazwyczaj mieszkania na wyższych piętrach są droższe), balkon, taras,
dodatkowe udogodnienia w budynku, pomieszczenie na wózki dziecięce, przypisana piwnica, miejsce parkingowe bądź garaż,
zagospodarowanie przestrzeni wspólnej.

Ceny a dzielnica, gdzie najdroższe, a gdzie najtańsze?

W czołówce dzielnic, w których za metr kwadratowy trzeba zapłacić najwięcej jest Śródmieście, Mokotów, Żoliborz. Śródmieście, czyli centralny punkt stolicy, zatem nie powinna dziwić wysoka cena. Natomiast Żoliborz od lat uznawany jest za jedną z prestiżowych dzielnic stolicy. Mokotów również zaliczany jest do prestiżowych dzielnic i ma dobrą komunikację z centrum. Po środku listy znajduje się Praga Północ i Południe, Bemowo i Włochy. Szczególnie ta ostatnia lokalizacja, dzięki dynamicznemu rozwojowi zyskuje w ostatnim czasie na popularności. W dzielnicy Włochy powstało kolejne osiedle. Nowe mieszkania na osiedlu Ogrody Włochy już czekają na swoich właścicieli.

Nowe mieszkania szybko się sprzedają

Mieszkanie w Warszawie nie musi być potwornie drogie, ale faktycznie wymaga dobrego rozeznania się na rynku mieszkaniowym. W dzielnicy Włochy, na osiedlu Ogrody Włochy są już sprzedawane gotowe mieszkania, do samodzielnego wykończenia bądź też developer oferuje wykończenie w atrakcyjnych stawkach za metr kwadratowy. Istnieje opcja doliczenia wykończenia do kwoty kredytu hipotecznego. Włochy mają dobrą komunikację, dojazd do centrum to ok 20 minut, a można jechać kolejką bądź autobusem. Szybka trasa również przy własnym transporcie. Gotowe mieszkania są już w sprzedaży i od lipca można je oglądać. Na stronie internetowej osiedla Ogrody Włochy, wybudowanego przez Ezbud Development, sprawdzisz, jakie mieszkania jeszcze zostały. Część już sprzedano, a kolejne są zarezerwowane. Osiedle jest na tyle atrakcyjne, że wszędzie jest blisko, a cena za metr kwadratowy nie jest odstraszająca, bo nie jest to dzielnica w centrum miasta.

Kawalerki i kilkupokojowe mieszkania w dobrej cenie w Warszawie

Na nowym osiedlu Ogrody Włochy oferowane są na sprzedaż małe mieszkania, kawalerki, czyli pokój z kuchnią i łazienką. W ofercie są też większe kilkupokojowe mieszkania. W nowoczesnym stylu otwarta na salon kuchnia, ale z drugiej strony z możliwością własnej aranżacji i podzielenia wnętrza. Przestronny hol, duża łazienka, słoneczne pokoje. Funkcjonalne układy mieszkań z balkonem bądź tarasem. Wybudowane z wysokiej jakości materiałów, podobnie w przypadku wykończeń, używane są tylko sprawdzone i dobrej jakości materiały. Mieszkania są już gotowe, odebrane przez Państwowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, co daje pewność co do jakości bloku i kupowanej nieruchomości.

Dużo terenów zielonych

Dzielnica Włochy jest na mapie stolicy takim punktem, gdzie można kupić mieszkanie z rynku pierwotnego w dobrej cenie jak na Warszawę. A poza tym otoczona jest zielenią, kilka parków, stawy, place zabaw, szkoły. Jednym słowem wszystko, co potrzebne jest do życia.

Pomimo że w Warszawie ceny za metr kwadratowy są najwyższe w Polsce, to można znaleźć miejsca w dobrej lokalizacji, z szybkim dojazdem do centrum i w dobrej cenie. Czego najlepszym przykładem są Ogrody Włochy.

Dodaj komentarz