Czy warto kupić mieszkanie w bloku na wsi?

Czy warto kupić mieszkanie w bloku na wsi?

Wiele osób poszukuje mieszkań do kupienia. Nie chcą kupować lub budować domu, wychodząc z założenia, że mieszkanie to komfortowe miejsce, w którym do wykonania będzie o wiele prac niż w domu i wokół niego. Mieszkania w miastach są jednak nierzadko bardzo drogie. Nowe to wydatek kilkuset tysięcy złotych. Mieszkania z rynku wtórnego to wydatek większy niż sto tysięcy złotych, najczęściej większy niż dwieście tysięcy. Nie każdy ma takie pieniądze, nie każdy też chce podpisywać umowę na kredyt hipoteczny i zadłużać się na lata. Alternatywą może być dużo tańsze mieszkanie w bloku na wsi. Czy jest to dobry wybór? W wielu przypadkach tak.

Mieszkania na wsi są wielokrotnie tańsze

Zakup mieszkania na wsi to wydatek, który rzadko przekracza sto tysięcy złotych. Są też dostępne lokale mieszkalne nawet o połowę tańsze. Bardzo często są to mieszkania z przynależnym ogródkiem, szopą a czasem i miejscem do garażowania pojazdu. Osoby posiadające oszczędności mogą takie mieszkanie kupić za gotówkę, bez konieczności starania się o kredyt, a później jego spłacania. Warto jednak mieć świadomość, że wiele bloków na wsiach to nieruchomości powstałe kilkadziesiąt lat temu. Najczęściej budowane były dla pracowników gospodarstw rolnych. Stan tych budynków nie zawsze jest dobry. Rozważając zakup mieszkania na wsi, trzeba się z tym liczyć i wybierać mieszkania w blokach po remoncie. Oczywiście nie bez znaczenia jest też stan samego mieszkania. Wiele z nich to lokale w których konieczne będą prace remontowe.

Sąsiedztwo i odległość od miasta

Bardzo ważnymi kryteriami wyboru jest też sąsiedztwo i odległość wsi od miasta, do którego dojeżdżamy – na przykład – do pracy. Wiele bloków na wsiach to miejsca, gdzie ludzie doskonale znają się od lat. Obcą osobę nie od razu zaakceptują. Kontakty międzysąsiedzkie mają znaczenie, dlatego rozsądnie jest wybierać mieszkania, gdzie już mieszkają osoby, które też sprowadziły się tam z innych miejscowości.

Warto też brać pod uwagę odległość wsi od miasta, do którego będziemy musieli jeździć. Jeśli jest znaczna, koszty codziennych dojazdów mogą być dość wysokie. Rozsądnie jest więc wybierać mieszkania na wsiach położonych do 20-30 kilometrów od miasta, w którym pracujemy czy też w którym uczą się nasze dzieci.

Podsumowując

Zakup mieszkania w bloku na wsi to bardzo mały wydatek. Warto jednak stawiać na mieszkania w blokach, które są w dobrym stanie technicznym. Idealnie, jeśli wieś położona jest blisko miasta, a sąsiedztwo przyjazne. Mieszkanie w takim miejscu może być bardzo komfortowe i nie wiązać się z dużymi kosztami.

Dodaj komentarz