Dlaczego warto kupić dom na rynku wtórnym?

Dlaczego warto kupić dom na rynku wtórnym?

Rynek wtórny obejmuje nieruchomości: mieszkania, domy, lokale, które posiadają przed sprzedażą właściciela w postaci osoby fizycznej lub prawnej. Często o zakupie z rynku wtórnego mówi się, jako o kupnie z drugiej ręki.

Zalety zakupu domu na rynku wtórnym

Ceny użytkowanych domów lub mieszkań są niższe niż ceny nieruchomości na rynku pierwotnym. Kupując dom z drugiej ręki możemy negocjować cenę z aktualnym właścicielem. Rynek wtórny jest bardzo obszerny, dlatego można wybierać spośród ofert. Ponadto dom czy mieszkanie można dokładnie obejrzeć i sprawdzić, zwrócić uwagę na usterki, co będzie podstawą do obniżenia ceny. Sama transakcja dokonywana jest bezproblemowo i szybko. Należy jednak bardzo dokładnie sprawdzić stan prawny nieruchomości (akt notarialny lub postanowienie o nabyciu spadku, księgę wieczystą a w niej dział IV- hipoteki, stan zameldowania, aktualnie płacone zobowiązania np. podatek od nieruchomości, faktury za energię elektryczną i gaz). Najważniejszy atut przy zakupie nieruchomości z drugiej ręki jest taki, że można wprowadzić się do niej bezpośrednio po zakupie. U dewelopera klient kupuje dom, który jeszcze nie powstał. Na rynku wtórnym zakupiony dom jest gotowy do odbioru. Nieruchomość zakupiona z drugiej ręki posiada już infrastrukturę: drogi, ulice, sklepy, szkoły itp. Są też dogodne połączenia komunikacyjne czy centra kultury.

Wady zakupu domu na rynku wtórnym

Kupując dom na rynku wtórnym musimy liczyć się z kosztami remontu czy modernizacji instalacji elektrycznej, cieplnej czy wodno-kanalizacyjnej. Należy dobrze przemyśleć takie naprawy, aby nie generować kosztów. Ponadto musimy mieć wiedzę na temat stanu zużycia budynku. Im starszy budynek, tym większe koszty utrzymania. Jeśli chcemy kupić mieszkanie z drugiej ręki warto zorientować się, jakie będziemy mieli sąsiedztwo. Jeżeli wprowadzamy się do domu z umeblowaniem, a nie jest ono w naszym guście, czeka nas wywóz mebli i innych niepotrzebnych przedmiotów. Trzeba liczyć się także z dodatkowymi opłatami podczas zakupu. Do taksy notarialnej i kosztów sądowych należy dodać także podatek od czynności cywilno-prawnych, który wynosi 2% wartości rynkowej nieruchomości. Trzeba pamiętać, że często nieruchomości z drugiej ręki są sprzedawane z powodu nagłej potrzeby właściciela. W związku z tym należy wykazać rozwagę i ostrożność podczas negocjacji cenowych i samej transakcji. Mogą bowiem zdarzyć się sytuacje, kiedy wady budynku są ukrywane lub bagatelizowane. Po zakupie nieruchomości skutkować to będzie dodatkowymi kosztami podczas renowacji budynku czy remontu.

Dodaj komentarz