Domowa klimatyzacja – jak wybrać dobrego instalatora

Domowa klimatyzacja – jak wybrać dobrego instalatora

Chcesz mieć pewność, że montaż domowej klimatyzacji będzie profesjonalny? Masz kiepskie doświadczenia z „fachowcami”, którzy nie dotrzymywali terminów i nie potrafili doradzić Ci odpowiedniego rozwiązania? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę. Dzisiaj wpisanie w wyszukiwarkę frazy „montaż klimatyzacji w domu” czy “klimatyzacja Piaseczno”, nie daje Ci pewności, że wybierzesz dobrą firmę. Cena też nie jest jedynym wskaźnikiem, który warto wziąć pod uwagę. Dzięki naszym wskazówkom będzie to dużo prostsze.

Montaż klimatyzatora w domu – podstawowe informacje

Bez względu na to, czy interesuje Cię klimatyzacja do mieszkania o powierzchni 80 m², czy 40 m², musisz wziąć pod uwagę kilka kwestii. Należą do nich:

 • rodzaj klimatyzatora – podstawa znajomość urządzeń dostępnych na rynku pomoże Ci negocjować z firmą monterską,
 • cena klimatyzatora – nie zawsze najdroższe rozwiązania są najlepsze, dlatego warto uwzględnić zarówno Twój budżet, jak i długoterminowe koszty związane z posiadaniem klimatyzacji,
 • dodatkowe koszty związane z usługą,
 • dostęp do serwisu i części wymiennych, a także do naprawy, jeśli urządzenie będzie tego wymagało.

Nie zawsze najlepszym rozwiązaniem będzie klimatyzacja do samodzielnego montażu. W większości przypadków najlepiej powierzyć to zadanie specjalistom. Dzięki temu nie będziesz się później zmagać z konsekwencjami nieprawidłowo przeprowadzonego montażu.

Jak wybrać dobrą firmę, która zainstaluje klimatyzator

 1. Dobór klimatyzatora do powierzchni domu, Twoich potrzeb i oczekiwań (np. względem estetyki) – w domach najczęściej instaluje się klimatyzatory ścienne typu split lub multi split, ale możliwości na rynku jest więcej. Doskonale wiemy, jak trudno odnaleźć się w gąszczu ofert, dlatego porównaj rankingi, które przygotowują sklepy budowlane. Dzięki temu zyskasz pierwsze rozeznanie w temacie i będzie Ci łatwiej rozmawiać z firmą monterską.
 2. Sprawdź oferty kilku firm zanim podejmiesz decyzję – w ten sposób poznasz różnice cen. Mogą one wynikać z różnego zakresu usług, dlatego warto zweryfikować, co kryje się pod hasłem „montaż klimatyzacji w domu”. Podejrzanie tania firma może się niestety okazać niesłowna lub mało profesjonalna.
 3. Sprawdź, jakie doświadczenie ma firma, którą bierzesz pod uwagę – niech nie zadowolą Cię hasła o 20-letnim doświadczeniu. Sprawdź, czy na stronie są rekomendacje dotychczasowych klientów, ale poproś też o portfolio. Jeśli firma nie będzie chętna na takie rozwiązanie lub będzie unikać odpowiedzi, to znak, że raczej nie warto z nią współpracować. Portfolio pozwoli Ci zweryfikować doświadczenie w montażu klimatyzatorów w praktyce.

Dowiedz się też, czy firma posiada uprawnienia SEP, Certyfikat Urzędu Dozoru Technicznego i certyfikaty autoryzacyjne od producentów klimatyzacji.

 1. Sprawdź, czy oferta firmy jest kompleksowa – montaż klimatyzacji w domu obejmuje takie elementy jak:
  • przygotowanie otworu w ścianie,
  • instalacja jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, a także instalację freonową,
  • podpięcie klimatyzatora do instalacji elektrycznej,
  • grawitacyjny odpływ skroplin,
  • próby szczelności,
  • wykonanie próżni w układzie,
  • uruchomienie urządzenia,
  • weryfikacja poprawności działania klimatyzacji,
  • instrukcja obsługi urządzenia.
 2. Przeczytaj umowę i podpisz ją po wykonaniu wizji lokalnej – cena montażu klimatyzacji zawsze odzwierciedla warunku danego domu, dlatego umowa może być podpisana dopiero po wizji lokalnej. Tylko na tej podstawie firma jest w stanie przygotować rzeczywisty kosztorys montażu. Zanim podpiszesz umową, koniecznie ją przeczytaj i w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, zwróć się do firmy.
 3. Poproś o skan gwarancji urządzenia oraz sprawdź, czy firma serwisuje montowane przez siebie systemy – to dla Ciebie dodatkowe zabezpieczenie.

Montaż klimatyzatora w domu to kosztowna inwestycja. Warto mieć w związku z tym pewność, że wszystkie prace będą wykonane profesjonalnie, a warunki współpracy są adekwatne do jakości usług.

Dodaj komentarz