Domy z drewna i ekologiczne – alternatywy dla zwykłego budownictwa

Czy to możliwe aby dom jednorodzinny był tańszy niż mieszkanie? Oczywiście że tak, możliwe jest też jego szybkie wzniesienie, w bardzo krótkim czasie. O ile za samą działkę, na której zostanie on postawiony zapłacić musimy normalnie to już za dom zapłacimy o wiele mniej, jeśli będzie to tak zwany dom prefabrykowany. Nawet pokaźnych rozmiarów domy szkieletowe kosztować mogą w granicach około 100 tysięcy złotych co czynie je bardzo tanimi domami, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że za tą kwotę nie uda się nam zakupić nawet kawalerki w większym mieście.

Domy drewniane

Na zakupionej przez nas działce domy drewniane szkieletowe mogą być budowane niezwykle szybko. O ile prace ziemne, wraz z przygotowaniem fundamentów przebiegają w czasie zbliżonym do tego, który jest potrzebny do przygotowania fundamentów w przypadku domów murowanych, to już później różnice są dosyć mocno widoczne. Jako że domy w systemie kanadyjskim nie są budowane na miejscu, a składane z przygotowanych w fabryce odpowiednich części, budowa takiego domu trwa dosyć krótko. W zależności od terenu na którym domy kanadyjskie powstają, oraz ich rozmiarów potrzeba zwykle około kilku miesięcy aby od zera powstał dom, do którego można się już wprowadzać. Mogą być to domy wykonywanie niekoniecznie z drewna, ale też i z innych, wytrzymalszych materiałów.

Ekologicznie i energooszczędnie

W domach tego typu stosuje się specjalne rozwiązania dzięki którym mogą być one nawet bardziej energooszczędne od domów wykonywanych z bardziej tradycyjnych materiałów budowlanych co z pewnością spodoba się ich właścicielom. Technologia, w której domy te są budowane jest znana i rozwijana od ponad 100 lat. Dokłada się wszelkich starań aby takie domy były jak najbardziej wytrzymałe. Swoją nazwę zawdzięczają one domom budowanym z godowych elementów w Kanadzie. Jako ciekawostkę można dodać, że pierwsze wykonane w tej technologii domy mieszkalne powstały właśnie ponad 100 lat temu. Co ważniejsze wiele z nich przetrwało do dziś co jest dosyć dobrym rezultatem, nawet jeśli porówna się je z domami murowanymi, które powszechnie uważa się za najbardziej trwałe. Inną zaletą domów prefabrykowanych jest też to, że można je w przyszłości dowolnie rozbudowywać, czy też w prosty sposób modyfikować układ pomieszczeń.

Dodaj komentarz