Elewacje z piaskowca – dlaczego warto się na nie decydować?

Rodzaj materiału, z którego zostanie wykonana elewacja Twojej nieruchomości, odgrywa ważne znaczenie nie tylko ze względów estetycznych, ale również ochronnych. To właśnie ta część budynku odpowiedzialna jest za chronienie fasady przed wszelkimi warunkami atmosferycznymi. Elewacja budynku powinna zatem zostać wykonana z odpowiednich materiałów, które przetrwają lata.

Cechy te spełniają dość dobrze elewacje z piaskowca, które ostatnimi czasy cieszą się coraz większą popularnością. Wykorzystanie tego materiału pozwala uzyskać spektakularny – i co najważniejsze: trwały efekt, który posłuży na lata. Co takiego wyróżnia piaskowiec? Gdzie jeszcze można go wykorzystać? I skąd najlepiej wziąć tę skałę? Sprawdzamy!

Dlaczego elewacje z piaskowca to bardzo dobry pomysł?

Piaskowiec to wyjątkowa, drobnoziarnista skała osadowa, która powstaje w naturalny sposób na skutek połączenia różnych minerałów. Może być to np. kwarc lub mika wraz z dodatkiem spoiwa ilastego, lub krzemionkowego.

Skała występuje najczęściej w wodonośnej warstwie ziemi lub miejscach, gdzie występują złoża ropy bądź gazu ziemnego. Ze względu na miejsce jej tworzenia może przybierać różne kolory – od bieli aż po czerń. Przechodzi przez niemal wszystkie odcienie brązu, szarości, żółci i czerwieni. Takie bogactwo kolorystyczne sprawia, że jest to skała doskonale nadająca się jako ozdobny i zarazem wytrzymały kamień elewacyjny.

Elewacje z piaskowca to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ parametry fizyczno-chemiczne kamienia sprawiają, że jest on bardzo zbliżony do granitu. Piaskowiec jest zatem bardzo odporny na zmieniające się warunki atmosferyczne. Co więcej, można go wypolerować na połysk, dzięki temu będzie doskonale prezentował się także w innych częściach nieruchomości.

 Z piaskowca można zrobić nie tylko piękną elewację

Wbrew pozorom piaskowiec to bardzo wdzięczny materiał, z którego zrobić można nie tylko efektowną elewację. Odpowiednia obróbka tej drobnoziarnistej skały osadowej, pozwala także na wykonanie:

  • przepięknych schodów;
  • kamiennych parapetów;
  • blatów kamiennych np. do kuchni;
  • płyt z piaskowca;
  • ogrodzeń;
  • kominków;
  • innych elementów ozdobnych.

W wielu przypadkach wybór piaskowca jest zatem bardzo dobrym pomysłem. Jest to skała, która przetrwa różne warunki, a przy tym można dostać ją w wielu kolorach.

Aby jednak zyskać pewność co do wytrzymałości tego materiału po obróbce, warto korzystać z usług sprawdzonej firmy. Doskonały piaskowiec elewacyjny dostaniesz m.in. od firmy Pawlimex, który ma własną kopalnię piaskowca w Męcinie Królewskiej.

Dodaj komentarz