Ile zapłacisz jeżeli chcesz mieć basen koło domu?

Wielu osobom, które posiadają dom i większą działkę, marzy się własny basen ogrodowy. Koszt takiego przedsięwzięcia może jednak niejednego odstraszyć. Ile kosztuje budowa basenu? Od czego i w jaki sposób rozpocząć planowanie budowy basenu?

Ile kosztuje budowa basenu?

Zastanawiając się, ile kosztuje budowa basenu, trzeba nastawić się na bardzo wysokie koszty. Zrealizowanie tego marzenia wymaga wydania co najmniej 37-40 tysięcy złotych. W tej kwocie możemy spodziewać się najmniejszego funkcjonalnego basenu położonego na świeżym powietrzu, bez dodatkowych gadżetów, takich jak natryski i bez zadaszenia. Jeżeli chcielibyśmy, aby nasz basen ogrzewany był panelami słonecznymi, to koszt budowy basenu może wzrosnąć nawet o 10 tysięcy złotych. Zdecydowanie jednak spada koszt amortyzacji basenu w sezonie.

Na czym nie warto oszczędzać?

Zdecydowanie nie warto oszczędzać na całej hydraulice, która zapewnia prawidłową cyrkulację wody. Jeżeli woda nie będzie odpowiednio krążyć, nie będzie dostatecznie natleniona. Wtedy mogą pojawić się glony, larwy owadów, a dodatkowo nieprzyjemny zapach wody. Budując basen można za to zrezygnować z natrysków wodnych, czy skomplikowanego oświetlenia. Można pozostać przy zwykłych punktach świetlnych, które równie dobrze spełniają swoją funkcję i nie wpływają zasadniczo na to, jak prezentuje się basen ogrodowy. Koszt kafelków do wyłożenia basenu i jego okolic także nie powinien być dla nas polem do oszczędnośności. Warto pamiętać, że kafelki będą wystawione na działanie czynników zewnętrznych przez cały rok, w tym na mrozy, słońce, opady deszczu i śniegu. Kiepskiej jakości kafelki mogą popękać i z czasem się wytrzeć, co po pierwsze, nie będzie się estetycznie prezentowało, a po drugie, może stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Kupując kafelki koniecznie wybierzmy takie, które gwarantują matową powierzchnię, zapobiegającą poślizgnięciu.

Basen ogrodowy – koszt utrzymania

Nic bardziej nie cieszy w upalny dzień, niż własny basen ogrodowy. Koszt jego posiadania jednak nie jest najniższy. W trakcie sezonu amortyzacja tej przyjemności do wydatek rzędu 2-4 tysięcy złotych, w zależności od powierzchni basenu i naszych wymagań. Basen musi być regularnie czyszczony, celem niedopuszczenia do pojawienia się glonów. Warto zainwestować zatem w specjalne odkurzacze do basenu, które wyciągają liście i inne zanieczyszczenia, które mogą pojawić się w wodzie w czasie lata. Dodatkowo ważna jest pokrywa do zaciągnięcia na okres jesienno-zimowy, zmniejszająca ilość pracy przed napełnieniem basenu ponownie wodą.

Komu zlecić budowę basenu?

Zdecydowanie tak istotną budowę należy zlecić wyłącznie profesjonalistom. Zwłaszcza, że ryzykujemy nie tylko koszt wykonania basenu, ale o wiele więcej. Basen ogrodowy budowany jest najczęściej w sąsiedztwie domu. Jeśli zostanie umiejscowiony w nieodpowiedni sposób, w trakcie kopania niecki, a także później w procesie użytkowania, mogą zostać naruszone fundamenty domu mieszkalnego. Specjaliści potrafią ocenić, czy wybrane przez nas miejsce spełnia wszystkie niezbędne warunki do wybudowania basenu. Warto nastawić się na to, że ocena profesjonalisty może zweryfikować nasze plany co do położenia basenu ogrodowego – ale nie warto podważać jego opinii.

Dodaj komentarz