Jakie są zalety domów z poddaszem?

Dlaczego tak lubimy domy z poddaszem? Bo kojarzą nam się ze spokojnym krajobrazem polskiej wsi. Bo przypominają nam najlepsze czasy szlacheckich dworków, gospodarstw z wielkohektarowym terenem wokół domku z kolumienkami. Bo tak bardzo różnią się od szarych klocków stawianych na każdym rogu od połowy ubiegłego stulecia.

Baza projektów domów w dużej części zawiera projekty domów archipelag. Są one popularne i wybierane zarówno przez inwestorów ceniących tradycję, jak i tych, którzy stawiają na komfort i funkcjonalność pomieszczeń.

Zalety domów z poddaszem

Domy z poddaszem mają wiele zalet. Zanim wrócimy do ich urokliwych elewacji, skupmy się na rozwiązaniach bardziej funkcjonalnych.

Projekty domów parterowych mają większą powierzchnię zabudowy niż domy z poddaszem o tej samej powierzchni użytkowej, mimo iż w tych drugich bywa ona czasami ograniczana przez skosy na poddaszu. Obrys budynku na działce zajmie więc mniej miejsca, toteż dom z poddaszem łatwiej będzie usytuować na mniejszej czy wąskiej działce. Biorąc pod uwagę wysokie koszty budowy każdego domu, bo jest to dla wszystkich spora inwestycja, to możemy zaoszczędzić chociażby na zakupie działki.

Nie oznacza to jednak, że projekt domu z poddaszem warto budować tylko na niewielkich terenach. Dzięki oszczędności powierzchni zabudowy, w każdym przypadku zyskujemy większą przestrzeń na projekt ogrodu. Ogród to często decydujący argument w dyskusji dom jednorodzinny kontra mieszkanie, więc rezygnacja z niego bądź wykorzystanie dwóch wąskich rabatek to nieporozumienie.

W domu parterowym musimy wszystkie pomieszczenia ulokować na jednej kondygnacji. Zatem zarówno sypialnia, jak i pomieszczenie gospodarcze czy salon, w którym ciągle jest włączony telewizor, będą znajdować się obok siebie.

Tymczasem adaptacja poddasza daje nam wygodną możliwość rozdzielenia strefy dziennej domu od strefy nocnej. Sypialnie, garderoby, indywidualne łazienki czy pokój pracy najlepiej jest umieścić na poddaszu, natomiast parter, który w domach z poddaszem ma zwykle większą powierzchnię, zarezerwować na duży salon z otwartą kuchnią, połączony dodatkowo z jadalnią, a także pomieszczenia gospodarcze, techniczne, kotłownie.

Takie rozdzielenie naprawdę wpływa na komfort mieszkania. Życie codzienne gwarne i wesołe odbywa się na dole, podczas gdy poddasze służy wyłącznie relaksowi, odpoczynkowi czy też chociażby skupieniu podczas pracy.

Istotne jest również to, że plany domów z poddaszem umożliwiają rozmieszczenie kilku pomieszczeń na słonecznej stronie. W domach parterowych zwykle na południu planujemy salon, dom z poddaszem pozwala na dostęp słońca zarówno do pokoju dziennego, jak i usytuowanego na górze gabinetu, który powinien być dobrze doświetlony lub salonu kąpielowego czy łazienki, w której poranny makijaż przy naturalnym świetle zawsze wyjdzie perfekcyjnie.

Dodaj komentarz