Projektując lub remontując dom, często stajemy przed dylematem, jak zaaranżować naszą kuchnię. Współczesne rozwiązania w projektowaniu i urządzaniu wnętrz dają wiele możliwości. Obecnie dużą popularnością cieszą się kuchnie otwarte, połączone z salonem. Jednak osoby lubiące przytulność i indywidualność pomieszczenia kuchennego zdecydowanie wybierają kuchnie zamknięte. Decyzja, jak zaaranżować kuchnię, to sprawa indywidualna, zależna od preferencji i przyzwyczajeń mieszkańców domu.
Nowoczesne rozwiązania architektoniczne pozwalają przystosować każde pomieszczenie, w tym także kuchenne, do potrzeb mieszkańców, możliwości lokalowych, metrażowych oraz finansowych. Na rynku dostępna jest bardzo szeroka gama mebli oraz sprzętu AGD, która umożliwi urządzenie funkcjonalnej kuchni w pomieszczeniu zamkniętym, jak i otwartym, połączonym z salonem. Aranżacja kuchni w formie otwartej czy zamkniętej, z punktu widzenia budowlanego, nie sprawi żadnego problemu, ponieważ polega na usunięciu lub postawieniu dodatkowej ścianki działowej. Jednak wiążę się to z remontem i urządzaniem dwóch pomieszczeń, co zwiększa koszty i wydłuża czas przebudowy.
Kuchnia otwarta
Kuchnia otwarta jest synonimem nowoczesności, jednocześnie pozwala funkcjonalnie urządzić małe mieszkanie, w którym brakuje przestrzeni na dodatkowe pomieszczenie. Często jest także aranżowana w przestronnych domach, gdzie pogłębia wrażenie otwartości na całe wnętrze. Kuchni otwarta najlepiej sprawdza się w domach rodzinnych, gdzie domownicy lubią razem spędzać czas i gotować. Najważniejsze w urządzaniu takiej kuchni jest skomponowanie jej z resztą pomieszczeń. Musi ona stylowo i kolorystycznie pasować do salonu. Ważne jest także funkcjonalne ustawienie sprzętów i mebli, dodatkowo możemy przestrzeń kuchenną od wypoczynkowej oddzielić wyspą roboczą lub szafkami ustawionymi szeregowo. Wadą takiego rozwiązania jest to, że każdy z gości będzie mógł zaglądać do naszej kuchni. Do tego kłopotliwe mogą być zapachy i hałasy roznoszące się w obydwu pomieszczeniach, a także w całym domu.
Kuchnia zamknięta
Kuchni zamknięta to rozwiązanie klasyczne, idealne dla osób lubiących gotować w zaciszu. Taki sposób aranżacji pozwala na spokój, jest również alternatywą dla osób nielubiących sprzątać bezpośrednio po posiłku. Po skończonym obiedzie przechodzimy do salonu wypocząć, a brudne naczynia pozostają w kuchni. Do tego zamknięta przestrzeń niweluje problem nieproszonych gości, hałasów oraz zapachów roznoszących się po całym domu. Wadą takiej aranżacji kuchni jest wrażenie mniejszej przestrzeni, widoczne zwłaszcza w małych pomieszczeniach, do tego izolacja osoby przygotowującej posiłki oraz przenoszenie dań do jadalni, jeśli taką posiadamy.
Kuchnia półotwarta a ścianki działowe szklane
Dla osób niezdecydowanych jest jeszcze jedno rozwiązanie – kuchni półotwarta. Strefę roboczą i miejsce, gdzie zmywamy naczynia, możemy przesłonić półścianką, resztę kuchni pozostawiając otwartą na salon. W takim przypadku idealnie sprawdzają się ścianki działowe szklane, które nie pomniejszają przestrzeni, tylko ją optycznie powiększają. Przegroda taka może być wykonana ze szklanych pustaków lub ze szklanej tafli. Do wyboru mamy szkło bezbarwne oraz kolorowe. Szklane ścianki działowe wykonuje się ze szkła hartowanego, dzięki czemu są one bezpieczne dla domowników.
Kuchnia otwarta to nowoczesne rozwiązanie, które w małych mieszkaniach jest koniecznością, ponieważ pozwala zaoszczędzić metraż. Natomiast w dużych domach, gdzie nie mam takich problemów, możemy zdecydować, czy wolimy kuchnie zamknięta, czy otwartą.