Lampy wokół domu – jak je dobrze rozmieścić?

Lampy wokół domu – jak je dobrze rozmieścić?

Oświetlenie zewnętrzne domu nie tylko poprawia estetykę posesji, ale także zwiększa bezpieczeństwo mieszkańców. Jakie rozwiązania wykorzystać, żeby dom był dobrze oświetlony, a rachunki za prąd nie okazały się horrendalnie wysokie?

Oświetlenie zewnętrzne domu musi być na tyle jasne, żeby wejście po schodach na ganek lub droga z garażu do drzwi wejściowych przebiegła bez najmniejszego problemu i obawy np. o potknięcie, a jednocześnie na tyle słabe, żeby nie oświetlać posesji sąsiadów – zbyt intensywne światło może przecież drażnić innych. Ważne jest więc wypracowanie złotego środka, a także wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań oświetleniowych, które pomogą zredukować opłaty za prąd. Gdzie należy umieścić lampy, żeby czuć się bezpiecznie i komfortowo na własnej posesji?

W jaki sposób rozmieścić lampy koło domu?

Eksperci zajmujący się aranżacją posesji i projektowaniem ogrodów przekonują, że przy wybieraniu oświetlenia zewnętrznego do domu należy kierować się kilkoma ważnymi zasadami. Przede wszystkim – należy unikać zbyt intensywnego światła, które powinno jedynie umożliwiać swobodne poruszanie się wokół domu czy po ogrodzie, a nie razić sąsiadów. Warto też wziąć sobie do serca zasadę, która głosi, że to budynek powinien być oświetlony najmocniej, zaś ogród i reszta posesji – nieco słabiej. Bardzo ważne jest umieszczenie lamp przy drzwiach wejściowych, tak, żeby zamek był dobrze widoczny, koniecznie trzeba też oświetlić podjazd i ścieżkę w ogrodzie.

Gra świateł

Oświetlenie zewnętrzne pełni nie tylko funkcję praktyczną, ale również estetyczną – dzięki niemu ukrywa się drobne mankamenty i podkreśla zalety domu. Warto pobawić się światłem, które może wykreować zupełnie inny obraz posesji, optycznie podwyższyć budynek, uwypuklić elementy warte szczególnego wyeksponowania, takie jak np. ozdobne gzymsy. Punktowe światełka w ogrodzie tworzą z kolei przytulną atmosferę, która zachęca do wieczornego spaceru lub spędzenia chwil z najbliższymi na zewnątrz.

Zainwestuj w czujniki ruchu

Najlepszym sposobem na zmniejszenie wydatków na energię elektryczną jest zainwestowanie w specjalne czujniki, które włączają oświetlenie tylko wtedy, gdy wykryją ruch w otoczeniu. Takie rozwiązania wyposażone są w wyłączniki czasowe, dzięki którym światło świeci się np. tylko przez minutę, a następnie gaśnie. Czujniki ruchu stosuje się zazwyczaj przy drzwiach wejściowych, bramkach i na ganku. Innym automatycznym rozwiązaniem wykorzystywanym na wielu posesjach jest oświetlenie reagujące na zmiany natężenia naturalnego światła. Kiedy zapada zmrok, czujnik uruchamia lampki znajdujące się w ogrodzie, przy drzwiach wejściowych lub na podjeździe.

Jak działają lampy solarne?

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem, które pozwala na oszczędzanie energii elektrycznej i zmniejszenie rachunków za prąd, jest system lamp solarnych. Lampy tego typu nie potrzebują podłączenia do źródła zasilania, ponieważ do pracy wykorzystują promieniowanie słoneczne. Umieszczone w ogrodzie lampki w formie słupków lub reflektorów w ciągu dnia czerpią energię ze słońca, a w nocy oddają ją, świecąc nawet 9 godzin.

Dodaj komentarz