Materiały na kuchenne i łazienkowe blaty

Materiały na kuchenne i łazienkowe blaty

O ostatecznym wyglądzie wnętrza bardzo często decydują drobiazgi. W kuchni i łazience mogą o tym zdecydować blaty. Odpowiednio dobrane podkreślą charakter wnętrza. Wybierając blat do kuchni czy łazienki należy zwracać uwagę nie tylko na jego wygląd i cenę, ale także na materiał, z którego jest wykonany. To właśnie bowiem materiał decyduje o funkcjonalności blatu i jego trwałości. Do produkcji blatów wykorzystuje się dzisiaj bardzo różne materiały. Zobaczmy, jakie są najbardziej popularne.

Blaty laminowane

Są najtańsze, dlatego też wybierane są naprawdę bardzo często. Do ich wykonania producenci wykorzystują płyty MDF lub wiórowe. Są one następnie pokrywane papierem dekoracyjnym. Ostatni etap ich produkcji obejmuje laminowanie. Stosunkowo niska cena nie jest jedyną zaletą tych blatów. Ich atutem jest także bogactwo wzorów i kolorów. Plusem blatów laminowanych jest też to, że nie przebarwiają się pod wpływem promieniowania UV. Łatwo się je też czyści. Wadą tych blatów są nieodporne na działanie wody krawędzie. Dlatego też nie dają się do osadzenia podwieszanego zlewozmywaka.

Blaty drewniane

W kuchniach i łazienkach najlepiej sprawdzą się blaty wykonane z twardego drewna. Z drewna egzotycznego używa się między innymi iroko, merbau, teak. Sprawdza się także twarde krajowe drewno, na przykład buk czy dąb. Wszystkie blaty drewniane niezależnie od tego, z jakiego drewna zostały wykonane muszą zostać zabezpieczone. Równie dobrze sprawdza się lakierowania (można użyć lakieru bezbarwnego lub koloryzującego), woskowanie i olejowanie. Drewniane blaty klei się z listew, dzięki temu blat nie będzie się odkształcał.

Blaty z kamienia

Są bardzo efektowne i odporne zarówno na zarysowania, jak i temperaturę. Można na nich stawiać nawet bardzo gorące naczynia. Do wykonania blatów używa się kamiennych płyt o grubości 2 i 3 cm. Spośród kamiennych blatów najbardziej odporny na wysoką temperaturę, zarysowania i powstawanie plam i zabrudzeń jest granitowy. Trudne do usunięcia plamy powstają bardzo łatwo na marmurowych blatach. Wystarczy jednak marmurowy blat zaimpregnować, aby zabrudzenia nie były mu straszne. Marmurowe blaty są wyjątkowo efektowne, eleganckie i bardzo wytrzymałe. Blaty kamienne wykonuje się na zamówienie. Jest to jedno z droższych rozwiązań, na które można się zdecydować. Wadą blatów z kamienia jest duży ciężar.

Blat do kuchni powinien być odporny na temperaturę, uszkodzenia mechaniczne i plamy. Blaty łazienkowe powinny być odporne na wilgoć, zabrudzenia i detergenty.

Dodaj komentarz