Na czym polega praca pośrednika nieruchomości?

Warto kupić tanie, zaniedbane mieszkanie, wyremontować i sprzedać

Pośrednik nieruchomości to zawód, który cieszy się dużym zainteresowaniem. Praca wydaje się bowiem być przyjemna i ciekawa. Pośrednicy z pewnością nie mogą narzekać na brak kontaktu z ludźmi i nowych zadań. Czy jednak jest to praca dla każdego? Jakich osób agencje nieruchomości poszukują do swojego zespołu? I wreszcie – czy podczas procesu kupna lub sprzedaży mieszkania współpraca z nimi się opłaca? Czasami lepszym pomysłem będzie skorzystanie z portalu nskup.pl – najszybszy sposób na sprzedaż mieszkania to właśnie iBuying.

Obowiązki pośrednika nieruchomości

Mówiąc najprościej, agent nieruchomości pośredniczy w procesach kupna i sprzedaży mieszkania. Kontaktuje on ze sobą strony transakcji, działając w imieniu agencji, w której został zatrudniony. Zadanie brzmi zapewne banalnie, zwłaszcza dla osób otwartych i gotowych do pracy z ludźmi. Jednak pośrednik nieruchomości to bardzo odpowiedzialny i wymagający zawód.

Agent musi rzetelnie sprawdzić stan prawny każdej nieruchomości, którą zaproponuje swoim klientom. W tym celu kontaktuje się między innymi z właścicielami i spółdzielnią. Następnie odpowiada na wszystkie pytania kupującego i sprzedającego oraz stara się doprowadzić do zawarcia transakcji. Oczywiście, nie zawsze udaje się to za pierwszym razem. Agent musi być gotowy na przeprowadzenie wielu spotkań i rozmów. Niezbędna jest także orientacja w rynku nieruchomości. Od pośrednika wymaga się znajomości bieżących przepisów, warunków i cen.

Pożądane cechy charakteru agentów nieruchomości

Biorąc pod uwagę wymienione wyżej sytuacje, od pośrednika z pewnością wymaga się:

  • dużej wiedzy – stale poszerzanej o aktualne trendy, nowelizacje prawa i bieżącą sytuację ekonomiczną 
  • ambicji
  • otwartości
  • gotowości do pracy z ludźmi
  • wysokiego poziomu kultury osobistej
  • dokładności i zaradności.

Dodatkowym atutem będzie oczywiście doświadczenie w sprzedaży. Należy przy tym pamiętać o jeszcze jednej, bardzo ważnej rzeczy. Wymienione cechy nie tylko zwiększają szanse na zdobycie pracy, ale także na wysokie zarobki. Wynagrodzenie agentów nieruchomości najczęściej opiera się bowiem na tzw. systemie prowizyjnym. Oznacza to, że pensja zależy od tego, ile transakcji pośrednik sfinalizuje pomyślnie. Ma to swoje wady i zalety. Jeśli agent jest zaangażowany i sprawdza się w swoim zawodzie, miesięcznie może zyskać naprawdę duże pieniądze. Z drugiej strony, nawet najlepsi pośrednicy nie zawsze mają wpływ na ostateczną decyzję swoich klientów, a tym bardziej na dynamiczny rynek nieruchomości.

Co wybrać: nskup.pl – najszybszy sposób na sprzedaż mieszkania czy współpracę z agencją?

Wiemy już, na czym polega praca pośrednika nieruchomości. Pytanie brzmi jednak: czy rozważając kupno lub sprzedaż mieszkania warto skorzystać z jego pomocy? A może lepiej wybrać nskup.pl – najszybszy sposób na sprzedaż mieszkania lub samodzielnie wystawiać ogłoszenia na różnych portalach?

Odpowiedź brzmi oczywiście: to zależy. Kontakt z agencją nieruchomości ma kilka zalet. Jeśli trafimy na doświadczonego pracownika, pomoże nam on we wszystkich formalnościach. Niejednokrotnie dzięki niemu sprzedamy mieszkanie za naprawdę dobrą cenę. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na czasie. Tak jak wspomnieliśmy, wiele spotkań z potencjalnym kupującym zakończy się fiaskiem. Podobnie jak agent nieruchomości, sprzedający musi być stale dyspozycyjny i gotowy do rozmów. Natomiast jego mieszkanie musi dobrze się prezentować.

Nskup.pl – najszybszy sposób na sprzedaż mieszkania ma pod tym względem przewagę. Przedstawiciel firmy kupuje nieruchomość bezpośrednio od klienta. Jeśli ten przygotował wcześniej niezbędne dokumenty i zaakceptuje proponowaną cenę, transakcja może zostać bardzo szybko sfinalizowana u notariusza.

Dodaj komentarz