Prowansja w domu, czyli stylizowane meble

Meble prowansalskie cieszą się dużą popularnością wśród wielbicieli pięknych starych mebli przywodzących na myśl gorące lato na wsi oraz nastrojowy salon rodem z domu prababci. Wywodzą się z osiemnastowiecznej Prowansji, natomiast dziś cenione są za niewymuszoną elegancję w ciepłym, rustykalnym stylu. Prawdziwe meble prowansalskie wykonywane są dostępnych w tym regionie gatunków drewna:  dębu, buczyny, orzecha oraz drzew owocowych, z subtelnymi rzeźbieniami i zdobieniami. Producenci stosują w ich przypadku techniki postarzania mebli, co nadaje im urokliwego, spokojnego charakteru. W rezultacie meble pokryte są lekko spękaną, matową farbą, z powycieranymi okuciami i uchwytami, co nadaje całości romantycznego wyglądu. Cechuje je ponadczasowa elegancja oraz lekki, słoneczny wygląd. Drewniane szafki i stoły uzupełniają krzesła i łóżka z nogami z kutego żelaza o eleganckiej rustykalnej ornamentyce.

Krzesło z kutego żelaza

Do charakterystycznych cech stylu prowansalskiego należą zakrzywiane nóżki mebli oraz kolory z zakresu pasteli, bieli, brązu, a także złota i srebra. Najczęstsze motywy rzeźbień i ornamentacji to kwiaty, ptaki oraz liście.

Prowansalskie biurko

Do podstawowych składników mebli w stylu prowansalskim należą:

ręcznie rzeźbione drewniane krzesła, stoliki do kawy, stoły do jadalni oraz fotele – stanowią one podstawę stylu, odtwarzając atmosferę wiejskiego domu na Prowansji, z zaznaczeniem prostej elegancji. Rzeźbione drewno łączy się tu tapicerowanymi oparciami oraz siedzeniami
ręcznie składane drewniane szafki, kredensy oraz półki dekorowane drobiazgami i akcesoriami w odpowiadającym stylu
duże mahoniowe szafy umieszczane w jadalni, salonie lub nawet holu
niewielkie drewniane stoliki na trzech nogach, dekorowane wazami z kwiatami lub książkami (bez użycia obrusów)
łóżka, stoliki oraz krzesła (najczęściej w sypialni) z nóżkami wykonanymi z kutego żelaza

Prowansalski kredens

Drewno i żelazo uzupełniane są akcesoriami z ceramiki, mile widziane są również wiklinowe kosze czy krzesła. Kolorystyka nie powinna być jaskrawa, barwy utrzymane są w ciepłych, matowych tonacjach. Często spotyka się na przykład kolorystyczne połączenia pastelowego niebieskiego i bladej żółci, co przywodzi na myśl kwitnące łąki południowej Francji. Meble prowansalskie dobrze prezentują się we wnętrzach z odkrytymi drewnianymi belkami sufitowymi, często pomalowanymi w sposób kontrastujący z bielą sufitu.

Dodaj komentarz