Rodzaje izolacji w budownictwie

Rodzaje izolacji w budownictwie

Budowa domu to skomplikowany proces. Przy tworzeniu projektu musimy pamiętać o bardzo ważnych kwestiach technicznych, które zapewniają komfortowe i bezpiecznie użytkowanie domu. Na przykład różnego typu izolacje przekładają się na funkcjonalność nieruchomości. Dla przykładu dom, który ma źle wykonaną izolację termiczną, będzie bardzo drogi do ogrzania. A to już przekłada się na niższy komfort użytkowania. Jakie są więc rodzaje izolacji w budownictwie i dlaczego są takie ważne?

Izolacja termiczna – jak uzyskać niższe koszty eksploatacji budynku? 

Odpowiednia izolacja termiczna przekłada się na niższe koszty ogrzewania. A każdy, kto mieszkał w domu, wie, że nie jest to tanie zadanie. Dlatego przy budowie domu kluczową rolę odgrywa izolacja termiczna. Jest to pierwszy rodzaj izolacji w budownictwie, który omówimy. Izolacja termiczna składa się z dwóch warstw – właściwej izolacji cieplnej oraz warstwy chroniącej izolację właściwą przed uszkodzeniami mechanicznymi i oddziaływaniem środowiska.

Rolą izolacji termicznej jest ochrona nieruchomości przed utratą ciepła. Odgrywa także bardzo ważną rolę w ochronie przed oddziaływaniem wody i wilgoci. Dzięki izolacji termicznej zimą nie zamarza także woda w rurach. A to kluczowa rzecz przy użytkowaniu domu. Brak izolacji termicznej, lub źle wykonana przekłada się na większe straty ciepła, a tym samym koszty eksploatacji nieruchomości stają się znacznie wyższe. 

Hydroizolacja, czyli zabezpieczenie przed wodą 

Równie istotna podczas budowy domu jest hydroizolacja. Zabezpiecza ona budynek przed przedostawaniem się do środka wilgoci i wody. Wilgoć w domu jest wyjątkowo niebezpieczna. Sprzyja powstawaniu grzyba oraz pleśni, a te są zagrożeniem dla naszego zdrowia. Co więcej, wilgoć zagraża elementom konstrukcyjnym budynku, w efekcie może on dużo szybciej ulec zniszczeniu. Z tego względu właściwie wykonana hydroizolacja jest bardzo ważna i żaden budynek nie może się bez niej obejść. 

Izolacje akustyczne 

Zdarzyło Ci się narzekać, że rozmowy sąsiada w drugim mieszkaniu, słychać tak, jakby były zaraz obok Ciebie? Za takie sytuacje odpowiada właśnie zła izolacja akustyczna, która w blokach niestety jest nagminna. Przy budowie domu sytuacja wygląda nieco inaczej i o izolację akustyczną możemy zadbać samodzielnie. Izolacja akustyczna domu przekłada się na izolacyjność przegrody budowlanej od dźwięków powietrznych lub uderzeniowych. Dzięki odpowiedniej izolacji akustycznej możemy zapewnić sobie ciszę, nawet jeśli nasz dom znajduje się przy drodze. 

Dodaj komentarz