Wynajem mieszkania to dosyć często wybierana forma, zwłaszcza przez młodych ludzi. Coraz rzadziej chcą oni wiązać się kredytem hipotecznym na długie lata. Nowe pokolenie nie przywiązuje także zbyt dużej wagi do miejsca – z chęcią zmienia lokalizację w pogoni za pracą, miłością i marzeniami. Niemniej wybór lokalu, w którym spędzi się najbliższy czas to ważna decyzja. Na co warto zwrócić uwagę decydując się na wynajem “M”?
Lokalizacja i cena – połowa sukcesu
Dwie kluczowe kwestie, od ustalenia których powinno zacząć się poszukiwania mieszkania na wynajem to lokalizacja i cena. Położenie nieruchomości jest niezwykle ważne. Dobrze jest zatem zawęzić obszar poszukiwań szczególnie w przypadku dużych miast. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim odległość od miejsca pracy, przedszkola czy szkoły, czyli te miejsca, do których często się uczęszcza. W efekcie każdego dnia będzie można zaoszczędzić mnóstwo czasu na dojazdy. Jeśli jednak zdarzyłoby się, że kluczowe punkty na mapie miasta położone są w dzielnicy, gdzie ceny mieszkań na wynajem przekraczają zaplanowany budżet, lepiej poszukać lokalu nieco dalej, ale z dobrą komunikacją. Drugą ważną kwestią jest właśnie cena najmu. To ona eliminuje oferty niemieszczące się w miesięcznej puli wydatków najemcy. Przed przystąpieniem do weryfikacji ogłoszeń warto dokładnie policzyć okresowe zobowiązania i wyznaczyć maksymalną kwotę, którą można przeznaczyć na mieszkanie.
Warunki mieszkaniowe
W kolejnym kroku należy określić istotne dla najemcy założenia odnośnie warunków mieszkaniowych. Wśród głównych kryteriów znajdują się: metraż, liczba pokoi, kondygnacja i winda oraz dodatkowa powierzchnia np. balkon, piwnica. Etap życia wpływa na preferencje osób poszukujących mieszkania. Innego lokum będą poszukiwali single, inne wymagania będą stawiały rodziny z dziećmi, a jeszcze inne – seniorzy. Trzeba jednak być realistą i mieć świadomość, że standard mieszkania zależy w głównej mierze od budżetu. Oczywistym jest, że cena najmu definiuje również jakość lokalu – stan ścian i podłóg, dostępne sprzęty, a także umeblowanie. Podczas oględzin zaleca się szczegółowe przyglądanie pomieszczeniom, w tym m. in. sprawdzanie oświetlenia, szczelności okien i sprawności kaloryferów, ponieważ każda wykryta usterka stanowi dobry powód do negocjacji ceny najmu.
Warto poświęcić czas na poszukanie oferty najmu zgodnej z preferencjami przyszłego lokatora. Dobrze wybrane mieszkanie to oszczędność czasu i pieniędzy – nie trzeba będzie po krótkim czasie rozpoczynać na nowo poszukiwań, ani organizować przeprowadzki.