Zmiany w budownicwie mieszkalnym wielorodzinnym

Za czasów PRL bardzo szybko postępowała budowa wielu bloków z wielkiej płyty. Do dziś znaleźć można je nawet w centrum wielkich miast. Istnieją także specjalne osiedla, na których znajdziemy tylko mieszkania z wielkiej płyty. Są to bloki wielorodzinne, z reguły projektowane w taki sposób aby maksymalnie wykorzystywać przestrzeń mieszkalną. Typowe są dwu i trzypokojowe mieszkania, ale zdarza się że i w takich blokach znajdziemy mieszkania o wyższym standardzie. Typowe bloku budowane z wielkich betonowych płyt to bloki liczące sobie pięć lub 11 pięter. W wyższych blokach znajdziemy już oczywiście windę, z której mogą korzystać mieszkańcy, co podnosi standard takiego budynku.

Nowoczesne budownictwo

Obecnie, nawet starsze mieszkania znajdujące się w blokach wielorodzinnych są nadal w cenie, aczkolwiek powoli bloki z wielkiej płyty wypierane są przez zdecydowanie nowocześniejsze budownictwo, gdzie stawia się przede wszystkim na wysoką jakość. W nowoczesnych domach wielorodzinnych, nawet jeśli nie są to apartamentowce to i tak znajdziemy tam oczywiście windy, nie mówiąc już o innych, wygodnych dla mieszkańców rozwiązaniach takich jak na przykład wydzielone korytarze na klatkach schodowych. Nie każdy ma wtedy dostęp do takiego korytarza, co dodatkowo podnosi bezpieczeństwo mieszkań, znajdujących się w takim bloku.

Monitoring i parkingi podziemne

W nowoczesnych blokach stosowany jest też od razu monitoring, oraz buduje się parkingi podziemne, które skutecznie rozwiązują problem dostępnych miejsc parkingowych, przed samym blokiem. Do każdego z mieszkań znajdujących się w bloku przypisane mogą być konkretne miejsca parkingowe, istnieje też możliwość zakupienia sobie lub wynajęcia takiego miejsca parkingowego, przez osoby które mają większą liczbę samochodów. W inny sposób konstruuje się także ściany w takich blokach dzięki czemu ich tłumienie hałasów jest zdecydowanie wyższe niż w blokach starego typu, inna jest też izolacja termiczna. W starszych blokach dosyć często wykonuje się dodatkowe ocielenie, i od razu pokrywa się je nowoczesną elewacją, aby bloki nie szpeciły swoją szarością miasta.

Dodaj komentarz