Budowa garażu – prawo budowlane

Garaż to pomieszczenie przeznaczone dla pojazdów, które posiada ściany oraz dach. Tego typu obiekt przydaje się na działce, szczególnie jeśli do domu nie przylega dobudowany garaż. Obecnie panuje trend na budowę prostych domów, które nie są połączone z garażem – mimo tego, zarówno samochód, jak i narzędzia warto gdzieś przechowywać. Można więc wybudować garaż wolnostojący, na który w określonych przypadkach nie trzeba posiadać zezwolenia.

Kiedy na garaż nie trzeba zezwolenia?

Garaże sprawdzają się dla osłonięcia pojazdu, ale również pełnią funkcję przydomowych warsztatów pełnych narzędzi. Z tego też powodu pomieszczenie przydaje się na każdej działce, szczególnie że wiele nowoczesnych projektów domów nie posiada garażu. Obiekt wolnostojący sprawdza się także w przypadku wąskiej działki, przez co garaż nie może przylegać do domu. Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym, nie trzeba uzyskać pozwolenia, jeśli powierzchnia budowanego garażu nie będzie przekraczać 35 m2.

Wartość ta dotyczy całości zabudowy, a nie powierzchni użytkowej. 19 września 2020 roku zmieniają się przepisy – do tego czasu budowa garażu do 35 m2 wymaga zgłoszenia, po nowelizacji można budować garaż już bez informowania o tym odpowiedniego organu administracyjnego. Warto przy tym pamiętać o zasadzie, że łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki. Takie samo prawo budowlane dotyczy również wiat przeznaczonych dla postoju samochodów. Zmiany w zakresie prawa budowlanego mają na celu przyśpieszenie procesu inwestycyjno-budowlanego i ułatwienie budowy dla osób prywatnych.

Kiedy pozwolenie na budowę garażu jest potrzebne?

Jeśli właściciel działki ma zamiar wybudować garaż o powierzchni zabudowy większej niż 35 m2, będzie potrzebował pozwolenia na budowę. Taka sama sytuacja dotyczy garażu, który nie ma takiej powierzchni, jednak byłby trzecim tego typu obiektem na 500 m2 powierzchni działki. Warto podkreślić, że prawo budowlane dotyczy garażu wolnostojącego – jeśli obiekt ma przylegać do ściany domu, jego wzniesienie będzie traktowane jako przebudowa obiektu budowlanego, a to wymaga uzyskania odpowiedniej zgody.

Warto pamiętać o tym, że budowa garażu lub przydomowej wiaty o powierzchni mniejszej niż 35 m2 nie jest możliwa bez pozwolenia na terenie wpisanym do rejestru zabytków, lub objętym obszarem Natura 2000. Wówczas budowa nawet niewielkiego obiektu może być utrudniona – urzędnicy mogą nie wydać zezwolenia na budowę takiego garażu na działce, na której np. nie znajduje się budynek mieszkalny.

Dodaj komentarz