Granit – materiał na lata

Szczególnym rodzajem skały, która zwróciła naszą uwagę jest minerał zwany granitem karkonoskim, ponieważ jest to skala rzadka i odznaczająca się niespotykaną nigdzie indziej strukturą. Jak wiadomo jest to skała, która w zależności od miejsca występowania cechuje się różnymi właściwościami. Ponieważ powstaje ona głęboko pod ziemią to znaczy, że zawiera ona w sobie różnego rodzaju minerały, które akurat znalazły na trasie spływu gorącej magmy. Stopiła ona je, tworząc jednorodną bryłę. Standardowy granit karkonoski zawiera w swoim składzie duże ilości ciał pegmatytowych, niekiedy drobne szafiry, a także inne minerały.

Jest to wyjątkowo piękna i trwała skała, która może mieć zastosowanie w zdobieniu najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń. Zwykle spotyka się ją w Górach Izerskich, Karkonoszach, a także w Kotlinie Jeleniogórskiej oraz Sudetach Zachodnich.  Granit ten dostępny jest na pasie sięgającym około siedemdziesiąt metrów, a jego szerokość dochodzi do dwudziestu dwóch kilometrów. Jest to więc spory kawałek skały, która nie jest poddawana wydobyciu, bo stanowi ważną część naszej przyrody nieożywionej i podlega ochronie. Granit karkonoski to z pewnością skała, z której słyną Sudety Zachodnie. Niezwykle piękna i unikatowa.

Ma swój niepowtarzalny wygląd i właściwości. Na szczęście sympatykom stosowania granitu w budownictwie zaleca się wybranie innego granitu, który jest bardziej dostępny w naszym kraju i legalnie wydobywany w kamieniołomach. Granit, a także kostka sjenitowa to materiały, które będą służyły nam dziesiątki lat. Warto przeznaczyć trochę więcej pieniędzy na zakup odpowiedniego surowca. To inwestycja, które zaprocentuje, bowiem taki granit można potem przeznaczyć na coś innego lub odsprzedać zainteresowanych kupcom. Aby zobaczyć skały sudeckie, warto wybrać się w góry.

Dodaj komentarz