Jak dbać o bramy wjazdowe kute?

Jak dbać o bramy wjazdowe kute?

Eleganckie bramy wjazdowe kute to marzenie wielu mieszkańców domków jednorodzinnych. Wyglądają bardzo efektownie i pozytywnie wyróżniają się na tle tradycyjnych wjazdów. W przypadku prostej bramy kutej dwuskrzydłowej cena nie jest bardzo wysoka, jednak niektórzy mają wątpliwości, jak o takie bramy dbać. Wbrew pozorom nie jest to wcale trudne ani czasochłonne. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak malować i konserwować ozdobne bramy wjazdowe kute.

Malowanie bram wjazdowych kutych

Przed malowaniem bram kutych wjazdowych najpierw należy dokładnie oczyścić całą powierzchnię z brudu, kurzu i rdzy. Nie należy pomijać nawet drobnych elementów ozdobnych. W przypadku bram wjazdowych przesuwnych kutych warto skupić się szczególnie na częściach ruchomych. Wyczyścisz je dokładnie tak jak balustrady schodowe kute wewnętrzne – przy pomocy ciepłej wody i mydła. Jeśli chcesz pozbyć się starej farby, wykorzystaj papier ścierny, ręczną szczotkę metalową lub szlifierkę.

Następnie można przejść do samego malowania. Wybierz farbę do metalu odporną na promieniowanie UV – dzięki temu brama kuta dłużej zachowa estetyczny wygląd. Możesz nałożyć ją za pomocą pędzla, co jednak zajmie dużo czasu. Polecamy więc użyć pistoletu natryskowego.

Konserwacja kutych bram wjazdowych

Bramy kute wjazdowe po pomalowaniu wymagają konserwacji. Dzięki temu nie pojawi się na nich tak szybko rdza. Do ich zabezpieczenia najlepiej nadają się takie artykuły jak:

  • stabilizatory rdzy,
  • emalie,
  • farby antykorozyjne.

Szczególnej uwagi wymagają rzadkie, lecz bardzo gustowne bramy wjazdowe kute z drewnem. Na niezabezpieczonych częściach drewnianych pod wpływem wilgoci pojawią się nieestetyczne pęknięcia. Dlatego warto zaopatrzyć się w dobrej jakości lakier do impregnowania drewna.

Podsumowanie

Dbanie o bramy kute wjazdowe dwuskrzydłowe i przesuwne nie jest skomplikowane. Podobnie jak ogrodzenia kute wymagają raz na jakiś czas malowania. Choć w bramach kutych wjazdowych jest na ogół wiele małych ozdobnych elementów, pokrycie ich farbą nie zajmie wiele czasu, jeśli użyjesz pistoletu natryskowego. Po pomalowaniu należy bramę zakonserwować. Przydadzą Ci się do tego stabilizatory rdzy, emalie lub farby antykorozyjne. Do impregnacji części drewnianych warto użyć dobrej jakości lakierów.

Dodaj komentarz