Jaki piec gazowy do domu?

Projekty nowoczesnych domów

Liczba osób korzystających z pieca gazowego wzrasta. Nie powinien fakt ten być dla nas zaskoczeniem, gdyż tego typu urządzenia mają bardzo istotne zalety. Jest nim np. fakt, iż gaz należy do ekologicznych źródeł, mimo tego, że dochodzi do powstania zużytego materiału, lecz produkcja nie emituje znaczącej ilości spalin. Jednak nie każdy z nas wie jaki piec do domu wybrać?  Dowiesz się o tym czytając ten artykuł.

Rodzaje kotłów gazowych

Kotły dzielimy na podstawie kilku ważnych czynników. Podstawowy aspekt to funkcjonalność. Należy do niej między innymi praktycznie 100% bezobsługowość, przez co zaoszczędzimy sporo czasu, gdyż dodatkowe czynności takie jak: regularne dokładanie węgla lub drewna będą w tym przypadku niepotrzebne. Łatwe czyszczenie urządzenia to sama przyjemność. Pod tym kątem wyróżnia się: urządzenia jednofunkcyjne, dwufunkcyjne, kompaktowe. Natomiast kotły w przypadku usytuowania dzieli się na: stojące i wiszące, a komora spalania może być otwarta lub zamknięta. Istnieją również sprzęty kondensacyjne.

Piece gazowe dwufunkcyjne

Kocioł gazowy dwufunkcyjny ma za zadanie ogrzewać budynek oraz jednocześnie podwyższać temperaturę wody w systemie przepływowym. Równoznaczne jest to z tym że urządzenie zaczyna pracować od razu po odkręceniu kranu. System wyposażony w kocioł dwufunkcyjny nie musi posiadać zasobnika, gdyż i tak w szybkim tempie da nam dostęp do ciepłej wody. Użytkownicy korzystający z owego rozwiązania uważają, że należy się na niego zdecydować w przypadku, gdy mieszkamy w małym domu. Wynika to z tego, iż miejsca poboru znajdują się blisko urządzenia.

Kotły gazowe jednofunkcyjne

Instalacja z kotłem jednofunkcyjnym wyposażona jest w podgrzewacz pojemnościowy, którym jest dodatkowy zbiornik do magazynowania wody. W środku zasobnika znajduje się wymiennik ciepła. Różnica pomiędzy jednym a drugim kotłem jest taka, że modele jednofunkcyjne nie przygotowują wody bezpośrednio w sposób przepływowy. Natomiast modele dwufunkcyjne przygotowują wodę bezpośrednio w sposób przepływowy. W ten sposób woda pojawia się szybko w miejscu poboru. Ową opcję stosuje się w większych gospodarstwach domowych i jest ona droższa od rozwiązań dwufunkcyjnym.

Piece gazowe kompaktowe

Jest to podkategoria kotłów dwufunkcyjnych. Wyposażone są one w zbiorniki, których wielkość uzależniona jest od rodzaju zasobnika. W przypadku stojących modeli możemy zastosować większą pojemność. Główny cel takiego rozwiązania to niewielka powierzchnia przy szybkiej, sprawnej możliwości dostarczenia ciepłej wody. Technologia ta zyskuje więc na popularności w mieszkaniach, gdzie każdy mkw powierzchni jest niezwykle ważny.

 

 

Dodaj komentarz