Malowanie ścian jest zdecydowanie łatwiejsze w nowym domu niż odnawiając stare mieszkanie. To jedno z licznych zadań, które można wykonać samemu bez wynajmowania specjalistycznej firmy. Dzięki temu zaoszczędzi się nieco pieniędzy. Wystarczy odpowiednio przygotować się w potrzebne materiały i narzędzia, aby cieszyć się efektem wykonanej samodzielnie pracy.
Proces malowania
Na początek należy zasłonić wszystkie przedmioty znajdujące się w malowanym pomieszczeniu folią ochronną, a na podłogę zaleca się rozłożenie kartonów, ponieważ są wygodniejsze do chodzenia niż folia. Taśma malarska przyda się do wyznaczania granicy, kiedy chce się pomalować ścianę w dwóch kolorach. Gładź i tynk muszą wcześniej dobrze wyschnąć. Jeśli w ścianie widać jakieś ubytki, należy niezwłocznie uzupełnić je gładzią szpachlową. Papierem ściernym wystarczy zetrzeć wystające nierówności na powierzchni ściany albo występujące na niej grudki. Przed malowaniem ściany trzeba umyć pozbywając się kurzu, a potem zagruntować ściany.
Jego celem jest wyrównanie chłonności, a potem utwardzenie podłoża. Wchłoną one zdecydowanie mniej farby. Specjalny preparat przeznaczony do gruntowania stosuje się za pomocą pędzla ławkowca, żeby nie tworzyć dodatkowo zacieków. Grunt powinno się nanieść dwa razy. Dopiero po jego całkowitym wyschnięciu można rozpocząć proces malowania. Najczęściej maluje się szerokim wałkiem większe powierzchnie, a różne wykończenia mniejszym pędzlem. Nowoczesny sposób na malowanie ścian to – natryskowe malowanie.
Jak pomalować ściany?
Przed otwarciem puszkę trzeba wstrząsnąć. Na tackę malarską wylewa się tylko niewielką ilość farby, która będzie na obecną chwilę potrzebna do malowania. Resztę farby należy zamknąć w puszce, żeby nie wyschła. W sklepach są gotowe farby ze wskazanym kolorem albo można wybrać takie, które rozcieńcza się, ale wszystko zależy od producenta. Mimo długiego okresu przydatności, farby zawsze trzeba przechowywać szczelnie zamknięte!
Zgodnie z zasadą, malowanie ścian rozpoczyna się od pomalowania najpierw sufitu. Maluje się prostopadle względem głównego okna w pomieszczeniu. Zdecydowanie lepiej będzie, jeśli na początku pomaluje się pędzlem miejsca, do których nie użyje się wałka. W celu zapobiegania widocznych różnic, trzeba malować jedną ścianę bezpośrednio. Pracę można przerwać, kiedy pokryje się farbą całą powierzchnię ściany.
Klasyczna stosowana technika to tworzenie V malarskiego wykonując zaplanowany fragment do pomalowania w kształcie wielkiej litery V. Następnie farbę rozprowadza się po całej powierzchni. Zaleca się, aby podczas kolejnego nakładania farby podciągnięte fragmenty nachodziły na poprzednio pomalowane, dzięki czemu nie będą widoczne ślady wałka.