Sufity podwieszane są popularne w wielu domach. To łatwy sposób na to, aby ukryć nierówności stropu oraz rozprowadzić przewody elektryczne. W efekcie można także obniżyć wysokie pomieszczenie i wpłynąć na komfort akustyczny domowników. Jakie sufit podwieszany wybrać – krzyżowy czy pojedynczy? Co warto wiedzieć?
Najważniejsze zalety
Nie zapominajmy o tym, że sufity podwieszane mają wiele zalet. Pozwalają szybko wykończyć wnętrze, jak też rozprowadzić przewody elektryczne bez konieczności kucia w murze. Poza tym, taki sufit wyrównuje powierzchnię w każdym wnętrzu. Bez względu na to, czy jest to dom nowy, czy też starsze budownictwo, warto docenić atuty podwieszanych sufitów. Co jeszcze jest istotne? Podwieszany sufit daje możliwość szybkiego dostępu do uszkodzonej instalacji. Przestrzeń uzupełnić można wełną mineralną, co zapobiegnie utracie ciepła i wyciszy wnętrze. Taka konstrukcja doskonale sprawdza się podczas aranżacji poddasza.
Sufit podwieszany pojedynczy
Jedną z ciekawszych propozycji jest sufit podwieszany pojedynczy. Obniża on pomieszczenie w najmniejszym stopniu. Jest użytkowany głównie w celu zamaskowania nierówności stropu i rozprowadzenia przewodów. Faktem jest, że krótkie łączniki wpływają na obniżenie pomieszczenia jedynie o 2 lub 3 cm. Jest to bardzo ważne w przypadku mieszkań w bloku i w starym budownictwie.
Sufit podwieszany pojedynczy odznacza się niską nośnością. Jeżeli zamierzamy w domu powiesić ciężkie donice z kwiatami, huśtawkę brazylijską lub inne ozdoby, taka propozycja może nie spełnić naszych oczekiwań. Znacznie lepszą nośność zapewniają wersje krzyżowe.
Sufit podwieszany krzyżowy
Wybierając sufit tego typu, można postawić na konstrukcje dwupoziomowe i jednopoziomowe. Te drugie są łatwe i szybkie w montażu. Jednakże dwupoziomowe wersje znacznie ciekawiej się prezentują. Takie rozwiązanie jest stosowane tam, gdzie szerokość i długość nie przekracza 4 metrów. Profile są tutaj układane prostopadle do siebie, a potem mocuje się je poprzecznymi łącznikami. Jakie zalety ma sufit podwieszany krzyżowy? Z pewnością trzeba docenić dużą nośność, co uzyskamy dzięki rusztowi i elementom podwieszającym płyty. Na niej z powodzeniem utrzymamy nawet ciężkie donice z kwiatami. Jeśli wnętrze ma szerokość i długość powyżej 4 metrów, sprawdza się wersja dwupoziomowa. Profile są w tej sytuacji układane w jednym kierunku, a łączniki krzyżowe podtrzymują profile nośne, ułożone prostopadle do pierwszego poziomu stelaża sufitowego. Okazuje się, że taka opcja wyróżnia się wytrzymałością. Poradzi sobie nawet z dużymi obciążeniami. Będzie nam służyć przez wiele lat.