Zastanawiasz się nad kupnem swojego pierwszego mieszkania? Chcesz wiedzieć, w jaki sposób zazwyczaj przebiega sprzedaż mieszkań? Wrocław to miasto, w którym działa wielu sprawdzonych deweloperów, kierujących się podobnymi procedurami podczas dokonywania transakcji. Zapoznaj się z przygotowanym przez nas zestawieniem i zobacz najważniejsze kroki na drodze do własnych czterech kątów.
4 etapy sprzedaży mieszkań – Wrocław i województwo dolnośląskie
Standardowa transakcja zakupu mieszkania (zarówno za gotówkę, jak i posiłkując się kredytem hipotecznym), zawiera kilka standardowych kroków. Przestrzeń czasowa pomiędzy poszczególnymi etapami może się różnić – opisane poniżej kroki należą jednak do branżowego standardu, który dotyczy zdecydowanej większości dostępnych ofert.
1. Wybór i rezerwacja mieszkania
Pierwszym krokiem na drodze do zakupu nowego mieszkania jest oczywiście wybór interesującej nas oferty. W przypadku zakupu mieszkania z rynku pierwotnego, możliwość zobaczenia lokalu jeszcze przed zakupem jest ściśle związana z postępami prac. Jeśli jest to bezpieczne, przedstawiciel firmy deweloperskiej może oprowadzić nas po placu budowy. W innym przypadku jesteśmy zmuszeni opierać swoją decyzję na dostarczonych przez niego konspektach i materiałach wizualnych.
W sytuacji, gdy nie jesteśmy całkowicie przekonani do decyzji o zakupie, wielu deweloperów umożliwia dokonanie bezpłatnej, niezobowiązującej rezerwacji, ważnej około tygodnia. Po upływie rzeczonego terminu nadchodzi czas podjęcia decyzji o zakupie bądź odstąpieniu od transakcji.
2. Opłata rezerwacyjna i podpisanie aktu notarialnego
Jeśli zdecydujemy się na zakup lokalu, musimy liczyć się z koniecznością poniesienia opłaty rezerwacyjnej, która zazwyczaj jest zaliczana do kwoty, jaką musimy uiścić za całość mieszkania. Po dokonaniu opłaconej rezerwacji, deweloper ustala termin podpisania aktu notarialnego. Dokument ten potwierdza nasze prawo do danego lokalu, określa również terminy, w ramach których na wyznaczone przez dewelopera konto powinny wpływać poszczególne transze za mieszkanie.
W przypadku dużych ośrodków miejskich zakup za gotówkę stanowi coraz mniejszy odsetek sprzedaży mieszkań. Wrocław i jego rynek nieruchomości wyróżnia się relatywnie wysokimi stawkami za lokale mieszkalne, a większość nabywców wspomaga się kredytem hipotecznym. Ze względu na możliwie długi czas procesowania wniosku, zaleca się rozpocząć współpracę z doradcą w możliwie najszybszym terminie.
3. Uruchomienie kredytu bądź zakup ze środków własnych
Po podpisaniu aktu notarialnego dysponujemy wszystkimi informacjami, które są niezbędne do uruchomienia kredytu hipotecznego. Zakup mieszkania można również sfinansować własnymi środkami, przelewając je na wskazane konto.
Uruchomienie kredytu może (lecz nie musi) wiązać się z koniecznością spłaty pełnej raty kredytu już od pierwszego miesiąca. Jeśli obawiamy się o swoją zdolność finansową, warto rozważyć skorzystanie z okresu karencji, podczas którego płacimy wyłącznie część odsetkową raty.
4. Uzyskanie wpisu do księgi wieczystej
Po dopełnieniu formalności na linii deweloper-nabywca, możemy spodziewać się uzyskania sądowej informacji o wpisaniu naszego nazwiska do księgi wieczystej – w dużych miastach proces ten może trwać nawet 12 miesięcy. Po zakończeniu tego etapu stajemy się pełnoprawnym właścicielem danej nieruchomości.
Bezpieczna sprzedaż mieszkań? Wrocław stawia na Mój Dom
Szukasz dewelopera, który prowadzi sprzedaż mieszkań we Wrocławiu i okolicach w oparciu o proste, przejrzyste zasady? Zapoznaj się z ofertą WPBM Mój Dom, który na przestrzeni wielu lat działalności oddał do użytku ponad 4300 lokali mieszkalnych w ramach niemal 30 inwestycji na terenie całego Wrocławia i okolicznych miejscowości.