Tanie nieruchomości w Europie – gdzie ich szukać?

tanie nieruchomości w Europie

Inwestując w nieruchomości warto rozważyć wyjście poza rodzimy rynek. Tanie nieruchomości w Europie są w zasięgu finansowym wielu inwestorów. Poszukując oferty warto skierować swoją uwagę na Bułgarię. Tutaj jest najtaniej. Wystarczy tylko wrzucić zapytanie do popularnych portali z ofertami nieruchomości na sprzedaż. Na pierwszy rzut oka widać, że ten kraj wiedzie prym. Ceny zaczynają się od 30 tyś. zł, a bardzo dużo ofert nie przekracza 100 tyś. zł. Oczywiście nie są to nieruchomości o wysokim standardzie, lecz cena jest adekwatna do przedmiotu. Istnieją też nieco droższe oferty, w znanych kurortach, a i one są w zasięgu ręki wielu. Tutaj ceny wynoszą ok 3.500 zł za m2.

Tanie nieruchomości w Europie można również odnaleźć np. Hiszpanii. Tak – to zaskakuje. Hiszpania słynie za bardzo wysokich cen nieruchomości, zwłaszcza tych położnych w atrakcyjnych miejscach. Kraj ten jednak jest też objęty kryzysem. Dlatego niektóre oferty z Hiszpanii są bardzo atrakcyjne. Nieruchomości pochodzą bowiem z licytacji komorniczych. Cen również wtedy zaczynają się od kilkudziesięciu tysięcy zł.

Kupując tanie nieruchomości w Europie warto jest się trzymać granic Unii Europejskiej

Art. 12 traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (TWE) wprowadził zakaz dyskryminacji ze względu na obywatelstwo. Dlatego inwestor chcący kupić nieruchomość, w innym kraju członkowskim, będzie musiał spełnić tylko te sam warunki, co obywatel tego kraju. Większość krajów, które przystąpił do UE, już zakończyła okresy przejściowe, w których zastrzegła ograniczenia, w nabywaniu nieruchomości, dla obywateli z innych krajów unijnych. Dlatego obecnie należy liczyć się zasadniczo z koniecznością uzyskania numeru podatkowego w danym kraju i spełnieniu kilku nieznacznych warunków. Są też ograniczenia, obowiązujące wszystkich kupujących – tak np. jest w Grecji w zakresie terenów przygranicznych, w tym pięknych wysp.

Czy zatem warto skierować swoje poszukiwania na tanie nieruchomości w Europie?

Polska według najnowszych raportów o rynku nieruchomości zaczyna być w średniej europejskiej. Wyprzedzamy pod tym względem kraje regionu np. Czechy, czy Węgry. Można powiedzieć, tanio już było. Zatem inwestowanie w nieruchomości w Polsce wymaga co raz większych nakładów. To nie znaczy, że nie jest to intratne przedsięwzięcie. Jednak angażująca takie same środki w zakup jednej nieruchomości w Polsce, można nabyć kilka w miejscu, gdzie są tanie nieruchomości. W Europie możemy się czuć bezpiecznie pod względem prawnym. Wszystkie kraje, zwłaszcza w naszym regionie, posiadają podobne zasady prawne. Pamiętać należy jednak, że ewentualne spory będą zawsze rozstrzygane przez sąd właściwy miejscowo dla położenia nieruchomości. Jest to stała zasada wynikająca z prawa międzynarodowego prywatnego. Takie ryzyka warto wkalkulować w swoją decyzję inwestycyjną.

Dodaj komentarz